Strona główna   Ogłoszenia i intencje   Liturgia   Duszpasterstwo   Historia   Multimedia   Cmentarz   Kontakt




32
51

Wnętrze kościoła

OŁTARZ GŁÓWNY

Sączowski kościół posiada jako jeden z nielicznych na tym terenie późnorenesansowy ołtarz główny z 1671 roku. Posiada on okazałą strukturę architektoniczną, którą uzupełnia bogata dekoracja, składająca się z motywów okuciowych, rollwerkowych i arabeski. Jest bogato złocony.

Ołtarz ten do naszego Kościoła mieli ufundować: ksiądz Szymon Stankiewicz, proboszcz tarnowski i Stanisław z Lesiowa Lesiowski. Przeniesiony został z Radomska. Składa się on z dwóch kondygnacji. W dolnej części, między 4 rzeźbionymi kolumnami stoją figury św. Pawła i św. Piotra Apostoła.

 
Widok kościoła z ołtarzem głównym po przerobieniu w 1906 roku
 
 
Ołtarz główny – wygląd aktualny

W 1906 roku ołtarz został częściowo przerobiony, Otrzymał nie istniejące w chwili obecnej boczne bramki oraz dwa stojące u góry nastawy barokowe wazony. Centralne miejsce w ołtarzu zajmuje obraz Matki Boskiej Łaskawej trzymającej dzieciątko na lewej ręce.

 
Obraz Matki Boskiej Łaskawej z głównego Ołtarza

     Zdjęcie przedstawia obraz sprzed 1991 r. Postać Matki i Dzieciątka udekorowana jest sznurami prawdziwych korali. Korale i inne wota zawieszone są również na całej płaszczyźnie obrazu. Są to dary dziękczynne ludzi, którzy doświadczyli szczególnych łask Matki Boskiej Sączowskiej. Po renowacji obrazu wota zostały umieszczone w 2 gablotach zawieszonych po obu stronach ołtarza głównego. Większość wotywnych darów pochodzących z obrazu została zniszczona lub skradziona podczas włamania do kościoła w 2009 roku.
     Obie postacie obecnie ubrane są w srebrne sukienki. Obraz ten zasłynął łaskami przez wieki i dziś wizerunek Matki Bożej nazywany jest obrazem Matki Bożej Łaskawej Sączowskiej. W sączowskiej wspólnocie ciągle trwa nowenna rozsławiająca kult Maryi. Obraz Matki Bożej w centralnym miejscu ołtarza został umieszczony dopiero w 1721 roku. Wcześniej w tym miejscu widniał okazały, olejny obraz patrona świątyni św. Jakuba Apostoła, który obecnie znajduje się w najwyższej kondygnacji ołtarza. Obraz ten pochodzi ze szkoły matejkowskiej. Jest to efekt powszechnej mody, panującej na tym obszarze, na początku XVIII w., charakteryzującej się tym, iż wskutek wzrostu roli kultu maryjnego, niekiedy z głównego ołtarza usuwano obraz patrona kościoła, zastępując go maryjnym. Obraz Matki Bożej był zasuwany obrazem Świętej Rodziny w drodze.Nad nią unosi się Duch św.

 
Obraz zasuwny w ołtarzu głównym
przedstawiający Świętą Rodzinę w drodze

     W ołtarzu głównym znajduje się bardzo ciekawe pod względem architektonicznym Tabernakulum. Tabernakulum jest wykończone złoconą nastawą wspartą od przodu na dwóch złoconych kolumnach. Stare Tabernakulum zostało w 2000 roku wymienione na nowe. Nowe Tabernakulum zostało poświęcone w maju 2000 roku podczas ostatniej wizyty w naszej parafii ordynariusza sosnowieckiego bp. Adama Śmigielskiego. Wtedy to sączowska wspólnota parafialna obchodziła jubileusz 784 – lecia swego istnienia. W ołtarzu dawniej znajdowały się dwie skrzyneczki z relikwiami św. Romana i św. Jakuba.Ołtarz główny, tak jak pozostałe ołtarze w latach 1994 – 1995 został poddany gruntownej renowacji.

Metryka ołtarza:


OŁTARZE W NAWIE KOŚCIOŁA


W nawie kościoła stoją na ukos dwa ołtarze pochodzące z epoki renesansu:
- po stronie lewej ołtarz Matki Boskiej Bolesnej
- po stronie prawej ołtarz Najświętszego Serca Jezusowego.

Ołtarz Najświętszego Serca Jezusowego

W górnej części ołtarza znajduje się obraz Serca Jezusowego.
Centralne miejsce w ołtarzu zajmują trzy zmieniające się obrazy:
• Krucyfiks,
• św. Floriana,
• św. Jana Nepomucena.
Ołtarz jest ozdobiony 4 złoconymi kolumnami.

Ołtarz Matki Boskiej Bolesnej

 

W ołtarzu w centralnym miejscu znajdują się trzy zmieniające się obrazy:
• św. Izydora,
• św. Antoniego,
• św. Anny.
W górnej części ołtarza umieszczony jest obraz Matki Boskiej Bolesnej.


OŁTARZE W KAPLICACH

 

W świątyni znajdują się dwie Kaplice pochodzące z epoki renesansu:
- Kaplica św. Sebastiana oraz Kaplica Matki Bożej Różańcowej.


Ołtarz w Kaplicy Matki Bożej Różańcowej

Ołtarz boczny w Kaplicy Matki Bożej Różańcowej pochodzi z drugiej połowy XVII wieku. Ołtarz zdobią 4 złocone kolumny. Między kolumnami stoją figury św. Stanisława i św. Wojciecha. W centralnym miejscu znajduje się obraz Matki Bożej Różańcowej. Na zasuwie głównego obrazu znajduje się obraz św. Zofii z trzema córkami. Na szczycie nastawy umieszczona jest rzeźba św. Gabryela Archanioła. Po obu stronach ołtarza umieszczone są dwa relikwiarze: św. Leona Męczennika. Do ołtarza prowadzi wejście przez arkadę.


Ołtarz w Kaplicy św. Sebastiana

W Kaplicy św. Sebastiana znajduje się ołtarz w stylu regencji z polowy XVIII wieku. Obraz zdobią 4 złocone kolumny. W ołtarzu znajduje się obraz przedstawiający św. Sebastiana przywiązanego do słupa i pochylonego po egzekucji. W ciele św. Sebastiana tkwią strzały, a u stóp świętego leży hełm. W górnej części ołtarza stoją dwie figury: św. Katarzyny i św. Barbary.

AMBONA

Ambona z języka greckiego znaczy szczyt, podwyższenie. Jest to kazalnica – w budownictwie sakralnym miejsce służące kapłanom do czytania tekstów liturgicznych i głoszenia kazań. Przybierała różne formy architektoniczne.

Ambona w sączowskim Kościele pochodzi z XVIII wieku. Jest zwieszona na ścianie z wejściem po betonowych schodach od strony skarbca. Ambona umieszczona jest po lewej stronie nawy głównej. Ambona składa się z korpusu – mównicy z parapetem, zaplecka i baldachimu. Baldachim zdobi na podniebieniu gołębica, a wieńczy figura Anioła z dziećmi. Ambona jest bogato zdobiona złotymi ornamentami. Ambona 1995 roku poddana została gruntownej renowacji.


ORGANY

Sobór Watykański II wprowadzając wielką reformę liturgii, a w niej muzyki kościelnej stwierdził, że:
„należy mieć w wielkim poszanowaniu organy piszczałkowe jako tradycyjny instrument muzyczny, którego brzmienie ceremoniom kościelnym dodaje majestatu, a umysły wiernych podnosi do Boga i spraw niebieskich”.

W przygotowaniu soborowej reformy muzyki kościelnej ważne miejsce miała encyklika papieża Piusa XII Musicae Sacrae Disciplina, która stwierdzała, że w instrumentarium używanym podczas liturgii pierwszeństwo mają organy, „ tony ich bowiem nadzwyczaj harmonizują ze świętymi pieśniami i obrzędami, dodając im przedziwnej wspaniałości i przepychu, wzniosłością zaś swoją i słodyczą wzruszają serca wiernych, napełniając je jakby niebiańską radością i mocno pociągają ku Bogu i rzeczom wyższym”.

Kościół Św. Jakuba w Sączowie może poszczycić się organami w stylu Bizantyjskim z 1870 roku, które przyczyniają się do podnoszenia majestatu tej przepięknej świątyni. Wzmianki o historii powstania tego instrumentu odnajdujemy w Kurierze Codziennym z roku 1871.

„We wsi Sączowie, w powiecie Będzińskim, gubernji Petrokowskiej, zamożny tamtejszy wieśniak zobowiązał ostatnią swą wolą pozostałą rodzinę, do ufundowania organu dla miejscowego kościoła parafialnego. Jakoż pozostała po nim wdowa Zuzanna Nabrdalik oraz jej zięciowie, bracia Franciszek i Antoni Garczarczyk, za staraniem i pośrednictwem proboszcza Ks. Biernawskiego, zamówili u tutejszego organmistrza p. Leopolda Blomberga nowy dziesięciogłosowy organ o manuale i pedale, za cenę przeszło tysiąc rubli”.

W aktach Archiwum Diecezjalnego w Sosnowcu z 10 X 1884 – 13 I 1886 czytamy:
„Organy w stylu Bizantyjskim o jedenastu głosach z pedałem zbudowane a klawiaturą kościaną o pięciu oktawach przez organmistrza Blomberga zbudowane w roku 1870 za sumę Ru: Sr: 1110 (rubli) ofiarowane przez sukcesorów po śp. Franciszku Nabrdaliku gospodarzu z Sączowa, ozdobione bogatą rzeźbą z Aniołem wysoko trzymającym Trąbkę, odmalowane i ozłocone, głosów cynowych 5, drzewnianych 2, pedałowych drzewnianych 3 i połączenie Pedału z Manuałem”.

W roku 2000 organy sączowskie zostały odrestaurowane i cieszą obecnie parafian swym wspaniałym brzmieniem i sztukaterią. Podziękowania dla p. Wiktora Łyjaka za udostępnienie materiałów źródłowych tyczących się obecnych organów sączowskich.

 

Źródła:
1. Kurier Codzienny, 1871, nr 20
2. Kurier Codzienny, 1871, nr 174
3. Kurier Codzienny, 1871, nr 219
4. Akta Archiwum Diecezjalnego w Sosnowcu przekazane z Kielc, sygn. OD 8/ 2, dek. Będzin, 10 X 1884 – 13 I 1886
5. Internet


Wydrukuj tekst...





Bóg kocha Ciebie także w Sobotę, 4 Maja,
2024 roku.


Do końca roku zostało 
242 dni.

Imieniny obchodzą:
Florian, Grzegorz, January, Michał, Monika, Paulin, Strzeżywoj

_____________________________________

Statystyka
Osób online: 2







                             

stat4u