Strona główna   Ogłoszenia i intencje   Liturgia   Duszpasterstwo   Historia   Multimedia   Cmentarz   Kontakt




63
61

wersja polska

Parafia św. Jakuba Apostoła w Sączowie – erygowana 28 marca 1224r.

Parafia Sączów Parafia Sączów

W roku 2014 będziemy przeżywać 790 lecie istnienia Parafii !!!

Sączów to miejscowość należąca do powiatu będzińskiego, leżąca w niewielkiej odległości od Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach (województwo śląskie). Miejscowość położona jest na zboczu wzniesienia Łubianki (397 m n. p. m.) - jednego z najwyższych w okolicy. Początki miejscowości sięgają czasów Bolesława Chrobrego, o czym świadczyć może geneza nazwy miejscowości. Dokumenty z XIII w. podają nazwę Sanchow (Słoneczny Dwór) lub Sandhof (Piaskowy Dwór). W XV w. pojawia się nazwa Sandczow a w XVIII w. Sąnczow. Przez wieki historia nie oszczędzała miejscowości. Wieś była kilkakrotnie napadana i grabiona przez wojska szwedzkie i bandy łotrzyków i dezerterów z gwardii narodowej. W roku 1290 po krwawej bitwie pod Siewierzem Władysław Łokietek pędząc za rozgromionymi Ślązakami aż pod Sączów, tutaj odpoczywał przez kilka godzin ze swoimi wojskami.
 

 
Parafia Sączów

W centrum miejscowości znajduje się prawdziwa perełka architektoniczna, kulturowa i religijna. Wizytówką Sączowa jest kościół św. Jakuba Apostoła., który stanowi siedzibę parafii sączowskiej od 1224 r. Parafia sączowska swoim zasięgiem obejmowała początkowo kilka okolicznych wsi: Sączów, Myszkowice, Celiny, Pyrzowice, Tąpkowice, Niezdarę i Nową Wieś. W historii parafii na sączowskim wzgórzu były trzy świątynie.
 
Parafia Sączów Parafia Sączów Parafia Sączów
Parafia Sączów Parafia Sączów Parafia Sączów Parafia Sączów
 
Parafia Sączów Parafia Sączów Parafia Sączów
Parafia Sączów Parafia Sączów Parafia Sączów
Parafia Sączów Parafia Sączów
Parafia Sączów Parafia Sączów Parafia Sączów
 
Pierwszy kościół powstał w latach 1220 – 1224 zbudowany przez comesa Andrzeja. 28 marca 1224 biskup krakowski Iwo Odrowąż konsekrował kościół pod wezwaniem św. Jakuba Apostoła. Była to świątynia drewniana, która spłonęła w końcu XIV w. Na jego miejscu wzniesiono drugi kościół z białego kamienia. Pod koniec XIX w. kościół był jednak w bardzo złym stanie technicznym. W latach 1850 – 1872 staraniem ówczesnego proboszcza ks. Raymunda Biernawskiego i ofiarnością parafian wzniesiony został okazały kościół w stylu eklektycznym z elementami neoromańskimi i neogotyckimi. Kościół wybudowany jest według projektu architekta Liche na planie krzyża. Posiada dwie kaplice z ołtarzami z epoki renesansu: Kaplicę Matki Bożej Różańcowej i Kaplicę św. Sebastiana. W jego wnętrzu znajduje się również późnorenesansowy ołtarz główny z roku 1595 z obrazem Matki Bożej Łaskawej z 1671 roku. Przez pół wieku centralne miejsce w ołtarzu zajmował obraz malowany przez uczniów szkoły matejkowskiej z wizerunkiem św. Jakuba Apostoła. Obecnie obraz z wizerunkiem patrona parafii umieszczony jest w najwyższej kondygnacji ołtarza głównego. Kościół św. Jakuba w Sączowie może poszczycić się organami w stylu bizantyjskim z 1870 roku zbudowanymi przez organmistrza ze szkoły Blomberga. Kościół został wpisany w 1991 roku do Wojewódzkiego Rejestru Zabytków.
 

 
Parafia Sączów Parafia Sączów Parafia Sączów Parafia Sączów

Sączowska świątynia posiada relikwie I stopnia patrona parafii św. Jakuba Apostoła. Autentyczność relikwii potwierdzona jest Certyfikatem Patriarchy Jerozolimskiego z 1779 roku. Są to relikwie z kości św. Jakuba Ap. wyjęte z autentycznych miejsc i umieszczone w srebrnej, owalnej tece, chronionej z obu stron osłoną z kryształu.

Tekst łacińskiego dokumentu przetłumaczono na język polski i brzmi następująco:

Jerzy de Lascaris, Patriarcha Jerozolimski

Wszystkim i poszczególnym, którzy zobaczą to nasze pismo, potwierdzamy i zaświadczamy, że dla większej chwały Wszechmogącego Boga i czci jego Świętych, z uwzględnieniem upoważnienia w sposób szczególny udzielonego Nam przez Najświętszego Pana Naszego Papieża BENEDYKTA XIV, rozpoznaliśmy relikwie z kości św. Jakuba Starszego, Apostoła, wyjęte z autentycznych miejsc i umieszczone w srebrnej, owalnej tece, chronionej z obu stron osłoną z kryształu.

Dobrze zamkniętą, zawiązaną jedwabną nitką czerwonego koloru i opieczętowaną naszą pieczęcią, daliśmy ją w darze, i udzieliliśmy, z upoważnieniem, by mieć ją przy sobie, podarować innym i w jakimkolwiek kościele, oratorium czy kaplicy wystawienia do publicznej czci wiernych. Na potwierdzenie tego poleciliśmy, by przez naszego niżej podpisanego Sekretarza zostało sporządzone to nasze pismo uwierzytelniające, podpisane naszą ręką i opieczętowane naszą pieczęcią.
Dano w Rzymie, w naszej siedzibie, 19 czerwca 1779 r.

(podpis)

Gratis ubique

Reg.num 457

Dokument sprawdził i przetłumaczył o. Polikarp Nowak OFM (historyk i watykanista)doktor teologii patrolog, urzędnik Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej.

Przed relikwiami św. Jakuba Apostoła 28 dnia każdego miesiąca odbywają się specjalne nabożeństwa.
 

 
Parafia Sączów Parafia Sączów Parafia Sączów
 
Miejscowość Sączów ze swoim wspaniałym zabytkiem architektonicznym i religijnym – Kościołem św. Jakuba leży na szlaku „Droga św. Jakuba”. Śladem historycznego traktu Via Regia, powstałego w średniowieczu przebiega dzisiaj jeden z odcinków europejskiego szlaku pątniczego „Droga św. Jakuba”, który prowadzi do hiszpańskiego sanktuarium Santiago de Compostella. W Sączowie łączą się dwa szlaki polskiego Camino: Via Regia oraz prowadzący z Częstochowy odcinek będący przedłużeniem Warszawskiej Drogi św. Jakuba. Prowadzący przez Zagłębie Dąbrowskie odcinek tego szlaku pełni funkcję lokalnej trasy turystycznej i kulturowej, prezentujący zabytki i historię tego regionu.
 
 
Parafia Sączów

Przy parafii w Sączowie znajduje się siedziba Zagłębiowskiego Klubu Przyjaciół Camino, które działa w ramach stowarzyszenia „Forum dla Zagłębia”. Proboszcz sączowskiej parafii ks. Marek Sendal pełni funkcję kapelana Drogi św. Jakuba w diecezji sosnowieckiej.

Parafia p.w. św. Jakuba Apostoła

ul. Szkolna 1
42 - 595 Sączów
tel. (032) 287 85 58
e-mail: marcosen@interia.pl
www.parafiasaczow.pl

Proboszcz:

ks. Marek Sendal (tel. 607878720)
 

Wydrukuj tekst...





Bóg kocha Ciebie także w Sobotę, 20 Kwietnia,
2024 roku.


Do końca roku zostało 
256 dni.

Imieniny obchodzą:
Agnieszka, Amalia, Czesław, Czech, Czechasz, Czechoń, Florencjusz, Florenty, Nawoj, Sulpicjusz, Szymon, Teodor

_____________________________________

Statystyka
Osób online: 3







                             

stat4u