Małżeństwo

"Przymierze małżeńskie, przez które mężczyzna i kobieta tworzą ze sobą wspólnotę całego życia, skierowaną ze swej natury na dobro małżonków oraz do zrodzenia i wychowania potomstwa, zostało między ochrzczonymi podniesione przez Chrystusa Pana do godności sakramentu"
/KKK 1601/

Narzeczeni zgłaszają się w parafii zamieszkania narzeczonej lub narzeczonego osobiście trzy miesiące przed zawarciem małżeństwa. Termin ślubu można ustalić znacznie wcześniej.

W kancelarii parafialnej przedstawiają osobiście następujące dokumenty:

Metryki chrztu do ślubu kościelnego (ważność wydania: 6 miesiące przed datą ślubu) z adnotacją o przyjęciu sakramentu bierzmowania (osoby ochrzczone lub bierzmowane poza Parafią św. Jakuba Ap.).
  • Dowody osobiste.
  • Zaświadczenie o uczestnictwie w katechezach przedmałżeńskich (kartki na nauki można odebrać w momencie ustalania terminu ślubu – Nauki przed małżeńskie odbywają się w naszym dekanacie w Parafii Strzyżowice tylko raz na kwartał. Szczegółowy harmonogram znajduje się poniżej).
  • Ostatnie świadectwo z katechezy szkolnej.
  • Zaświadczenie stwierdzające brak okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa z Urzędu Stanu Cywilnego w 3 egzemplarzach (dokument do zawarcia ślubu konkordatowego).
  • W przypadku wdowców - metryka śmierci współmałżonka.

Kursy przedmałżeńskie w Diecezji Sosnowieckiej [kliknij w obrazek]:

Rozmowa duszpasterska przed ślubem w 2 etapach:

• Spisanie protokołu przedślubnego oraz wystawienie zapowiedzi, inne ustalenia szczegółowe. Spisanie protokołu zajmuje ok. 40 min., dlatego należy umówić się na konkretny termin osobiście lub tel. +48 607 878 720.
  • Druga rozmowa najpóźniej tydzień przed ślubem (na to spotkanie proszeni są również świadkowie ślubu).

Więcej informacji na temat tego Sakramentu znajdziesz tutaj:

Katechizm Kościoła Katolickiego - Małżeństwo

Wydrukuj tekst...

Bóg kocha Ciebie także w Sobotę, 20 Kwietnia,

Agnieszka, Amalia, Czesław, Czech, Czechasz, Czechoń, Florencjusz, Florenty, Nawoj, Sulpicjusz, Szymon, Teodor