Strona główna   Ogłoszenia i intencje   Liturgia   Duszpasterstwo   Historia   Multimedia   Cmentarz   Kontakt




44
51

Patron Parafii - Święty Jakub Apostoł

 Kościół w Sączowie pod wezwaniem Świętego Jakuba Apostoła konsekrował Iwo Odroważ, bp krakowski w roku 1224.

Biblijne imię Jakub, wywodzące się z języka hebrajskiego i oznaczające "niech Bóg strzeże" nosiło dwóch Apostołów. Dla wyróżnienia otrzymali nazwy: Starszy i Młodszy albo Większy i Mniejszy. Decydował o tym nie ich wiek ale to, który z nich pierwszy przystąpił do grona Dwunastu Apostołów.

Patron kościoła św.Jakub Apostoł Starszy to postać niezwykle barwna w Dziejach Apostolskich. Wśród Dwunastu Apostołów św. Jakub jest zawsze wymieniany na czołowym miejscu. Św.Jakub razem ze św. Piotrem i św. Janem należał do trójki uprzywilejowanych Apostołów, którzy byli świadkami nauczania i wielu cudów Jezusa Chrystusa: wskrzeszenia córki Jaira, przemienienia Pańskiego oraz krwawego konania Pana Jezusa w Ogrójcu Oliwnym.

Św.Jakub Starszy był bratem św. Jana Apostoła Ewangelisty. Ojcem ich był Zebedeusz. Matką Salome - kuzynka Najświętszej Marii Panny, zwana również siostrą Matki Jezusa (wszystkich krewnych Biblia określa słowem "bracia" lub "siostry"). Zebedeusz ze swoimi synami Jakubem i Janem mieszkali nad jeziorem Tyberiadzkim (Galilejskim) i zajmowali się rybołówstwem razem z Piotrem, Andrzejem i Filipem. Zaś matka Synów Zebedeuszowych, Salome należała do najwierniejszych towarzyszek - niewiast, które usługiwały Jezusowi podczas Jego publicznej działalności.

Pan Jezus spotkał się z braćmi w czasie połowu ryb i wtedy zaprosił ich do grona Apostołów. Na słowa Chrystusa, zostawili wszystko i poszli za Nim. Uwierzyli i zawierzyli Mu od razu bez wątpliwości. Św.Jakub i św. Jan towarzyszyli Jezusowi we wszystkich jego podróżach po Palestynie, byli świadkami jego cudów i nauczania. Św.Jakub był gwałtownego usposobienia i popędliwego charakteru. Dlatego też Pan Jezus nazwał go "Synem Gromu". Żądał bowiem, aby na Samaryjskie miasto, które nie przyjęło Pana Jezusa, spadł piorun i go spalił.

Po Zmartwychwstaniu i Wniebowstąpieniu Chrystusa św.Jakub został biskupem Jerozolimy. Kiedy Herod I Agryppa chciał się przypodobać Żydom, rozpoczął prześladowania przeciwko wyznawcom Chrystusa. Uwięził Jakuba i Piotra. Św.Jakub został skazany na śmierć - zginął ścięty mieczem. Jakub jako pierwszy z Apostołów poniósł śmierć męczeńską za Chrystusa. Historyk Euzebiusz podaje jako głos tradycji, że św.Jakub ucałował swojego kata, czym go tak wzruszył, że ten się nawrócił i wyznał Chrystusa ponosząc za to śmierć męczeńską.

W średniowieczu powstała legenda, że św.Jakub zanim został biskupem Jerozolimy, zaraz po zesłaniu Ducha Świętego udał się do Hiszpanii, gdzie głosił Chrystusa. Potem znowu powrócił do Jerozolimy zostając jej pierwszym biskupem i tam w roku 44 poniósł śmierć męczeńską. Jak głosi tradycja, relikwie św.Jakuba w VII wieku sprowadzono z Jerozolimy do Compostelii w Hiszpanii. Nazwa Compostella wywodzi się się od słów Campus stallae (Pole gwiazdy), gdyż przewiezione relikwie Świętego zaginęły i dopiero w IX wieku odnalazł je biskup wiedziony cudowną gwiazdą. Obecna nazwa hiszpańska Santiego w języku polskim oznacza "Święty Jakub". Obydwie te nazwy łączy się razem "Santiego de Compostella" - miasto w Hiszpanii, gdzie od XI w istnieje stolica arcybiskupstwa, a wybudowana tam w roku 1211 roku katedra należy do najwspanialszych w Hiszpanii.

W Santiego de Compostella został założony zakon rycerski "Świętego Jakuba" dla obrony przed Arabami, którzy w VII w najechali i okupowali Hiszpanię, a w XIII w założono także zakon "Świętego Jakuba" we Francji do opieki nad pielgrzymami. Św.Jakub jest pierwszym patronem Hiszpanii i Portugalii, a jego grób należy dotąd do najgłośniejszych sanktuariów jakie mają święci na ziemi i miejscem milionów pielgrzymek.

Kościół św.Jakuba w Sączowie leży na szlaku "Droga św.Jakuba" a jego promocja odbywa się w ramach projektu "VIA REGIA" Zagłębie Dąbrowskie. Śladem historycznego traktu Via Regia przebiega dzisiaj jeden z odcinków europejskiego szlaku pątniczego Droga Świętego Jakuba, który prowadzi do hiszpańskiego sanktuarium Santiego de Compostella. Prowadzący przez Zagłębie Dąbrowskie odcinek tego szlaku pełni funkcję lokalnej trasy turystycznej i kulturowej, prezentującej zabytki i historię naszego regionu. Na trasie tego szlaku pątniczego powstałego w średniowieczu, a dziś przeżywającego ponowny rozkwit, leży miejscowość Sączów ze swoim wspaniałym zabytkiem architektonicznym - Kościołem pod wezwaniem Świętego Jakuba Apostoła.

Podążając szlakiem Via Regia warto zatrzymać się w Sączowie, gdzie w prastarej świątyni urzeka ołtarz główny z 1595 roku z cennym obrazem Matki Bożej Łaskawej z 1671 roku. Obraz ten słynął łaskami przez wieki i ciągle trwa nowenna rozsławiająca kult Maryi w naszej wspólnocie. W najwyższej kondygnacji ołtarza głównego znajduje się okazały obraz olejny patrona parafii św.Jakuba Apostoła ze szkoły matejkowskiej.


Materiały źródłowe:
Ks.W.Zaleski "Święci na każdy dzień"


Wydrukuj tekst...





Bóg kocha Ciebie także w Piątek, 3 Maja,
2024 roku.


Do końca roku zostało 
243 dni.

Imieniny obchodzą:
Aleksander, Antonina, Maria, Mariola, Świętosława

_____________________________________

Statystyka
Osób online: 4







                             

stat4u