Strona główna   Ogłoszenia i intencje   Liturgia   Duszpasterstwo   Historia   Multimedia   Cmentarz   Kontakt




32
51


Przed Światowymi Dniami Młodzieży (26/2016)


Przygotowaniu młodzieży do przeżycia ŚDM pomagają programy duszpasterskie dla młodych. Obecny nosi nazwę „Deo Profil” i jest kontynuacją projektu „Serce 2.0”. Celem tego programu jest ukazanie młodym ludziom podstaw wiary. - Podczas organizowanych w kościołach celebracjach liturgicznych i spotkaniach formacyjnych nawiązujemy do ogłoszonego przez papieża Roku Miłosierdzia i obchodzonej w polskim kościele 1050. rocznicy Chrztu Polski - zapowiada ks. Grzegorz Suchodolski z Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni Młodzieży.

Duchowe przygotowania do Światowych Dni Młodzieży towarzyszą wiernym w całej Polsce. Od niedzieli palmowej 2014 roku po polskich diecezjach peregrynują symbole ŚDM: krzyż Roku Odkupienia i kopia ikony "Salus Populi Romani". Od tego czasu symbole odwiedziły już wszystkie diecezje w Polsce, obecnie czczone są w ośrodkach duszpasterskich archidiecezji krakowskiej.

Tymczasem intensywne przygotowania trwają też w diecezji sosnowieckiej. Co zrobić, gdy któremuś z pielgrzymów zza granicy zginie dowód albo odłączy się od grupy, jak zareagować w czasie wybuchu paniki i jak będzie wyglądał tydzień w diecezji sosnowieckiej poprzedzający wydarzenia centralne Światowych Dni Młodzieży – na takie m.in. tematy odpowiadali prelegenci spotkania wolontariuszy zaangażowanych w ŚDM. Prawie 400 z nich spotkało się w auli Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej.

- Nie chcemy straszyć, ale przekazać wiedzę, jak reagować. Bo gdy mamy wiedzę, bardziej racjonalnie reagujemy – tłumaczy komisarz Anna Kubicka – Tomczyk ze Sztabu Policji w Katowicach. Jej zdaniem wolontariusze odpowiedzialni za gości, którzy przyjadą z różnych stron świata na Światowe Dni Młodzieży, powinni profesjonalnie obserwować nietypowe zachowania, zwrócić uwagę na przedmioty pozostawione bez opieki czy samochody zaparkowane w nietypowych miejscach. St. sierż. Rafał Buraw z Wydziału Prewencji sosnowieckiej policji podkreśla, że wszystkie wydarzenia będą miały bardzo dobrą opiekę ludzi dbających o bezpieczeństwo: policji kryminalnej, drogówki, dzielnicowych, antyterrorystów, firmy ochroniarskiej. W czasie centralnego spotkania młodzieży w diecezji sosnowieckiej na Placu Papieskim i nie tylko będzie można spotkać policjantów pieszo, w samochodach, na motocyklach, rowerach, a nawet na koniach. – Przygotowujemy też w różnych językach dla obcokrajowców informacje, co wolno, a czego nie w Polsce – wyjaśnia. - Będzie zatem bezpiecznie! – podkreśla.

Do diecezji sosnowieckiej wstępne lub ostateczne zgłoszenia przybycia zadeklarowały 54 grupy z 33 krajów. – Przygotowujemy dla nich 4 tysiące miejsc w rodzinach. Ponieważ jednak proces zgłoszeń nadal trwa, wciąż nie możemy przygotować listy, gdzie która grupa trafi – wyjaśnia ks. Szymon Wojciechowski z diecezjalnego centrum ŚDM. Dodaje, że warto zachęcać także Polaków, by uczestniczyli w tym wydarzeniu. – Zgłoszenia przyjmowane są w parafiach, ale szczególnie zapraszamy do udziału w Kampusie JPII w Jerzmanowicach – podkreśla ks. Sławomir Woźniak. – Ważne, żebyśmy się wzajemnie motywowali: liderzy, wolontariusze, świeccy i księża – mówi ks. Piotr Pilśniak odpowiedzialny za logistykę. A po szczegóły odsyła do strony internetowej www.smds.pl. – Na spotkanie z papieżem Franciszkiem zapraszamy wszystkich, ale szczególnie osoby w wieku 15 – 35 lat – dodaje. W czerwcu planowane jest kolejne spotkanie wolontariuszy z diecezji sosnowieckiej.

Przedłużony został natomiast czas, w czasie którego można się zapisać na Kampus JPII w Jerzmanowicach. Kampus jest częścią Światowych Dni Młodzieży. Potrwa od 26 do 31 lipca, a zapisywać się na niego można we wszystkich parafiach diecezji sosnowieckiej do  15 czerwca włącznie! Uczestniczyć w nim mogą mieszkańcy diecezji w wieku 15 - 35 lat, przy czym osoby niepełnoletnie koniecznie pod opieką pełnoletnich.

Przez kilka dni młodzi ludzie będą mogli być razem (noclegi w  szkołach), uczestniczyć w spotkaniach, modlitwach i Mszach św. w dużym namiocie na półtora tysiąca osób, który stanie na terenie Kampusu, a jednocześnie dojeżdżać na spotkania z Ojcem Św. Franciszkiem w Krakowie. Czyli „dwa w jednym”. Pobyt na Kampusie (noclegi, wyżywienie itd.) finansuje diecezja sosnowiecka, uczestnicy muszą natomiast wykupić krakowski Pakiet Pielgrzyma. Na stronie www.smds.pl w zakładce "Kampus JPII" znaleźć można Karty Zgłoszenia do samodzielnego wydrukowania.

kjk

(smds@smds.pl)








Bóg kocha Ciebie także w Sobotę, 4 Maja,
2024 roku.


Do końca roku zostało 
242 dni.

Imieniny obchodzą:
Florian, Grzegorz, January, Michał, Monika, Paulin, Strzeżywoj

_____________________________________

Statystyka
Osób online: 2







                             

stat4u