Strona główna   Ogłoszenia i intencje   Liturgia   Duszpasterstwo   Historia   Multimedia   Cmentarz   Kontakt




44
51


Przed Światowymi Dniami Młodzieży (24/2016)


Światowe Dni Młodzieży już za nieco ponad dwa miesiące. Wydarzenia centralne w Krakowie poprzedzą, zgodnie z zasadą wypracowaną podczas poprzednich spotkań, Dni w Diecezjach. Będą one okazją do zapoznania gości z kulturą i historią Polski i każdej z diecezji, a także z atrakcjami, jakie oferuje dany region. To także czas międzynarodowej integracji, której owocem, mają być trwałe relacje, jakie młodzi z całego świata zawiążą przy okazji wspólnych spotkań, modlitewnych czuwań, wycieczek, a przede wszystkim noclegów w domach konkretnych rodzin.

„Dla uczestników Dni w Diecezjach przygotowanych jest łącznie w całej Polsce blisko 290 tys. miejsc” – czytamy w serwisie Katolickiej Agencji Informacyjnej. Ciągle ponad połowa czeka jeszcze na gości. Najmniej zarejestrowanych pielgrzymów ma diecezja bydgoska, gdzie dotąd udział zgłosiło jedynie 24 młodych z Litwy, Madagaskaru i Brazylii. To mniej niż 1 proc. miejsc, których przygotowano ok. 3 tys. Większym zainteresowaniem zagranicznych pielgrzymów niż diecezje północne, cieszą się te położone bliżej Krakowa. Diecezja bielsko-żywiecka od dawna ma komplet uczestników. We Wrocławiu, Sosnowcu i Opolu liczby zgłoszeń bliskie są limitom. Niewiele osób jest już w stanie przyjąć Ordynariat Polowy. Choć każda z diecezji sama decyduje, kiedy zakończyć rejestrację grup na Dni w Diecezjach, to stanie się to w czerwcu, a nawet wraz z końcem maja. Do tego czasu uczestników tygodnia w diecezjach może wzrosnąć, lecz może też zmaleć. Tym bardziej, że w niektórych diecezjach grupy topnieją. Obserwują to koordynatorzy Centrów Diecezjalnych w Rzeszowie i Lublinie.

Wpływ na wybór miejsca udziału w Dniach w Diecezjach ma jednak nie tylko to, skąd grupy są w stanie sprawnie dostać się do Krakowa. Ważna jest tu również popularność miejsc. Dlatego duża część zagranicznych pielgrzymów odwiedzi Warszawę (według ostatnich oficjalnych danych z początku kwietnia archidiecezja warszawska zarejestrowała 17 tys. młodych) czy Wrocław (14 tys.).

A kogo możemy się spodziewać? Niewątpliwie młodzieży z każdego zamieszkałego kontynentu i prawie każdego kraju. Wśród najliczniejszych grup uczestników Dni w Diecezjach znajdują się młodzi Włosi, Hiszpanie, Niemcy, Francuzi, Ukraińcy, Litwini i Rosjanie. Do Polski przyjedzie też młodzież m.in. z Brazylii i Kolumbii, ze Stanów Zjednoczonych, Madagaskaru, Etiopii, Australii i z wysp Polinezji Francuskiej.

Aby dobrze przygotować się do przyjęcia zagranicznych gości w każdej spośród 44 polskich diecezji istnieje Diecezjalne Centrum ŚDM, którego liderem jest koordynator - najczęściej diecezjalny duszpasterz młodzieży. Są to prężnie funkcjonujące struktury, w których swoje zdolności realizuje lokalna młodzież. Każda z komórek odpowiada za realizację innych zadań. A jest ich sporo: przeprowadzenie rejestracji grup, rozlokowanie ich w parafiach i poszczególnych domach, zorganizowanie wolontariuszy, tłumaczenie tekstów, przygotowanie miejsc, oprawy i przebiegu celebracji, współpraca z służbami porządkowymi, samorządami i instytucjami kultury, promocja i komunikacja z mediami, współpraca z ruchami i wspólnotami parafialnymi, przeprowadzenie spotkań formacyjnych i projektów ewangelizacyjnych.

Diecezjalne Centra nie byłyby w stanie przyjąć młodzieży, gdyby nie wsparcie wolontariuszy. Ich pomoc niezbędna jest zarówno w przygotowaniach ogólnodiecezjalnych, jak i w poszczególnych dekanatach i parafiach, gdzie w lipcu pojawi się młodzież. Pomogą zorganizować m.in. czuwania modlitewne i spotkania kulturalne, będą komunikować się z gośćmi. Biskupi powołują też odpowiednie struktury w dekanatach oraz parafiach. Wszystko po to, by zagwarantować uczestnikom dobry pobyt i szereg niezapomnianych wrażeń. I choć każda diecezja indywidualnie przygotowuje program pobytu międzynarodowej młodzieży, wiele pomysłów jest wspólnych, gdyż koordynacją tej pracy w skali kraju zajmuje się Krajowe Biuro Organizacyjne ŚDM, mające swoją siedzibę przy Konferencji Episkopatu w Warszawie.

Takim pomysłem dla wszystkich diecezji jest wybór nazw biblijnych dla każdej z nich. Biblijna nazwa odwołuje się do specyfiki danej diecezji. Diecezja Sosnowiecka ma przydzieloną nazwę „Getsemani” (ogród oliwny w Jerozolimie, w którym Jezus przebywał na czuwaniu modlitewnym razem z Apostołami w wieczór przed pojmaniem).

 Jednakowy jest również koszt udziału w dniach poprzedzających centralne spotkanie ŚDM w Krakowie. Pielgrzymi niezależnie od tego, do której udadzą się diecezji, zapłacą 30 euro za tygodniowy pobyt. Dzięki owocnej współpracy diecezji z samorządami, opłata uwzględnia nie tylko wyżywienie i pokrycie podstawowych kosztów organizacyjnych, ale także bilety wstępów do muzeów, czy opłaty za transport publiczny. Władze samorządowe wspierają także diecezje w zapewnieniu uczestnikom Dni odpowiednie bezpieczeństwo. Zadbają o nie tylko patrole policyjne, ale i straż pożarna i medyczne służby ratunkowe. Nieoceniona przy organizacji zarówno centralnych wydarzeń ŚDM, jak poprzedzających je Dni w Diecezjach będzie pomoc harcerzy i wojska. (cdn.)

kjk

(smds@smds.pl)








Bóg kocha Ciebie także w Piątek, 3 Maja,
2024 roku.


Do końca roku zostało 
243 dni.

Imieniny obchodzą:
Aleksander, Antonina, Maria, Mariola, Świętosława

_____________________________________

Statystyka
Osób online: 4







                             

stat4u