NOC ŚWIĘTOJAŃSKA na Drogach św. Jakuba

Czworo pielgrzymów dróg św. Jakuba – Tomasz i Grażyna z Bytomia oraz Paweł i Dorota z Sosnowca – podjęli się wspólnej inicjatywy, przejścia w ciągu 24 godzin z miejscowości Nędza do Sączowa – w intencji powołania do życia Sanktuarium św. Jakuba w Sączowie oraz z okazji Jubileuszu 800-lecia tej parafii i kościoła, w przyszłym roku. Pielgrzymowanie i modlitwa – także nogami – to nasz minimalny wkład w powyższych wydarzeniach. Wydaje nam się, że wybrany przez nas dystans 114 kilometrów będziemy w stanie przejść w ciągu jednej doby.

Wybraliśmy wigilię imienin świętego Jana, ponieważ to symboliczna dla Wszystkich NOC ŚWIĘTOJAŃSKA i prawie najkrótsza noc w kalendarzu (ta najkrótsza będzie 2 noce wcześniej – 21 czerwca).

Piszemy do Księży i parafian tą informację, gdyż zwracamy się z kilkoma prośbami.

1. Prosimy o wsparcie modlitewne dla nas, pielgrzymów oraz w Wigilię św. Jana o modlitwę dla parafii i kościoła św. Jakuba Apostoła w Sączowie (w intencji podniesienia tej świątyni do rangi Sanktuarium).
  2. Prosimy, jeśli tylko to będzie możliwe, o przekazanie naszej informacji w parafiach, na stronach internetowych lub portalach społecznościowych – chcielibyśmy, żeby parafianie wiedzieli o naszym przejściu i być może dołączyli do nas, by przejść kilometr lub dwa, pięć czy piętnaście minut. Każdy współuczestnik to dla nas będzie wielkie wsparcie.
  3. Prosimy także parafian o wyrozumiałość, bo na odcinku od Toszka do Bytomia będziemy pielgrzymować nocą, co oznacza, że psy pilnujące domostw mogą narobić hałasu i pobudzić mieszkańców – od razu chcielibyśmy za to bardzo przeprosić. Wierzymy, że parafianie to zaakceptują. Prosimy także mieszkańców o wsparcie nie-duchowe, gdybyśmy takowego potrzebowali - wodę, kawę, kromkę chleba lub miejsce, do chwilowego wypoczynku w trakcie tej ekstremalnej pielgrzymki. W zamian, każdą przekazaną przez Nich intencję poniesiemy w swoich plecakach, do sączowskiej świątyni.

Najważniejsza informacja : wyruszamy z kościoła w Nędzy w piątek, 23 czerwca dokładnie (lub około) o godzinie 8:00 i pragniemy dojść drogami jakubowymi – Śląsko-Morawską oraz Królewską Drogą VIA REGIA – do Sączowa w sobotę, najpóźniej też ok. godziny 8:00.

Godzina nie jest przypadkowa. Jeśli byłaby możliwość wyjścia o 7:99 to tak byśmy uczynili (799 lat parafii i kościoła św. Jakuba w Sączowie świętowaliśmy w marcu tego roku). Godzina 8:00 to jak liczba 800 – taki Jubileusz będziemy świętować w Sączowie w roku 2024.

Szanowni Księża i parafianie trzymajcie za nas mocno kciuki i pamiętajcie o nas w modlitwach, by to co założyliśmy, udało się i by święty Jakub miał kolejne Sanktuarium w Polsce – o to prosimy i bardzo, bardzo dziękujemy.

ps. księdza proboszcza kościoła Matki Bożej Różańcowej w Nędzy będziemy prosili o błogosławieństwo „na Drogę”.
Powinniśmy być w kościele ok. godziny 7:30.

BUEN CAMINO !
Tomasz, Grażyna, Paweł, Dorota