Otwarcie sezonu pielgrzymkowego Via Regia 2023

Parafia św. Jakuba Apostoła w Sączowie, Zagłębiowski Klub Przyjaciół CaminoGórnośląski Klub Przyjaciół Camino w ostatnich tygodniach zapraszali wszystkich miłośników pieszych pielgrzymek do wspólnego wydarzenia, jakim było w dniu 18 marca br. otwarcie sezonu pielgrzymkowego Via Regia 2023.

Na to wezwanie odpowiedziało ok. 100 pielgrzymów z całej Polski, którzy tłumnie przybyli do Parafii św. Jakuba w Sączowie, skąd wspólnie mieli udać się pieszo do Bazyliki Maryjnej w Piekarach Śląskich. Inauguracja sezonu pielgrzymkowego Dróg Św Jakuba Via Regia w sączowskim kościele miała szczególną oprawę artystyczną. W krótkim nabożeństwie przy relikwiach Świętego Jakuba młodzież i dzieci ze szkoły i przedszkola w Sączowie wchodzące w skład zespołów wokalnych Wianki, Małe Sączowianki i przedszkolne Muszelki Jakubowe zaśpiewały cztery utwory z podkładem gitarowym Pani Jadwigi SkubisPani Wiolety Potrzyszcz.

W kościele zabrzmiała pieśń wielkopostna "Nocą Ogród Oliwny", piękna pieśń maryjna "Maryjo Śliczna Pani" oraz ulubiona pieśń wszystkich pielgrzymów udających się do Santiago de Compostela - "Ultreia!", której tytuł jest zwrotem mającym motywować pielgrzymów na szlaku do dalszej wędrówki i oznacza „Idziemy dalej!” lub też „Śmiało!”. Na zakończenie nabożeństwa poprowadzonwego przez proboszcza parafii Marka Sendala, najmłodsze przedszkolaki zaśpiewały i żywiołowo wyklaskały pieśń autorską "My Muszelki Jakubowe", co spotkało się z gromkimi brawami pielgrzymów i wzruszeniem zgromadzonych na mszy rodziców i dziadków małych artystów.

Po wspólnym śpiewie i modlitwach do św. Jakuba Apostola pielgrzymowicze ruszyli na szlak "Via Regia Sączów - Piekary Śląskie". W pieszej pielgrzymce wzięły udział m.in. najstarsze dziewczyny z zespołu Wianki w towarzystwie swoich rodziców i najbliższych. Po trzech godzinach kontemplacji na drogach Jakubowych wszyscy pielgrzymi zameldowali się w Bazylice Maryjnej w Piekarach Śląskich, gdzie na zgromadzonych czekały już sączowskie zespoły wokalne, które otrzymały wyjątkowe wyróżnienie - zaproszenie do oprawy muzycznej Mszy Świętej w intencji pielgrzymów w tutejszej bazylice. I tym razem dzieci dostarczyły uczestnikom liturgii Mszy Świętej wielu wzruszeń.

Po zakończeniu nabożeństwa Pan Piotr Matusek – opiekun Drogi św. Jakuba w Polsce, na ręce Pani Jadwigi złożył podziękowanie dla zespołów wokalnych z Sączowa za uświetnienie wydarzenia otwarcia sezonu pielgrzynkowego. Dzisiejszy dzień był szczególnie wyjątkowy dla przyjaciół Camino, ponieważ w tym roku mija 10 lat od powstania śląskiej drogi św. Jakuba, a otwarcie sezonu pielgrzymkowego nieprzerwanie od dekady rozpoczyna się w Bazylice w Piekarach Śląskich.

Wszystkim Pielgrzymo Dróg św. Jakuba w Polsce

życzymy dużo sił i wytrwałości, dobrej pogody,

wygodnych butów i nieciężkich plecaków :)

Niech Wam Bóg błogosławi na każdym kroku Waszej wędrówki!

Bóg kocha Ciebie także w Piątek, 3 Maja,

Aleksander, Antonina, Maria, Mariola, Świętosława