Sakrament Bierzmowania w sączowskiej parafii 2023

Sakrament Bierzmowania jest niepowtarzalnym wydarzeniem w życiu człowieka wierzącego. Obok Chrztu i Eucharystii należy do Sakramentów Wtajemniczenia Chrześcijańskiego. Jest to Sakrament, w którym Duch Święty umacnia człowieka udzielając mu siedmiorakich darów mających pomóc młodemu człowiekowi w mężnym wyznawaniu swojej wiary i postępowaniu według jej zasad. Bierzmowanie jest zatem owocnym spotkaniem z Chrystusem, który umacnia człowieka w ważnym momencie życia, jakim jest jego wszechstronne dojrzewanie i wkraczanie w dorosłość.

Sączowska młodzież przygotowywała się do tego wyjątkowego momentu poprzez spotkania formacyjne prowadzone specjalnie dla nich przez proboszcza parafii św. Jakuba w Sączowie ks. Marka Sendala.

W poniedziałek, 12 czerwca 2023 roku w naszej wspólnocie parafialnej młodzież przeżywała swoje święto. Grupa 19 dziewcząt i chłopców z sączowskiej parafii przyjęła bierzmowanie.

O godz. 18.00 rozpoczęła się uroczysta Msza św., której przewodniczył Biskup Pomocniczy Senior Diecezji Sosnowieckiej ks. Piotr Skucha oraz ks. Piotr Noga – Sekretarz księdza Biskupa Piotra Skuchy. Świadkami uroczystości Bierzmowania i uczestnikami wspólnej modlitwy byli również księża z sączowskiego Dekanatu i parafii zaprzyjaźnionych:
- Ks. Krzysztof Bujak Proboszcz Parafii św. Jadwigi w Rogoźnik,
- Ks. Jarosław Ciszek Proboszcz Parafii Wniebowzięcia NMP w Żychcicach,
- Ks. Antoni Cichor Proboszcz Parafii św. Barbary w Ożarowicach.

Centralną częścią uroczystości było udzielenie młodzieży Sakramentu Bierzmowania. Młodzi ludzie w obecności swoich świadków przyjmowali ten Sakrament w wielkiej powadze i skupieniu. Podczas ceremonii Biskup, jako główny celebrans, nakładał ręce na kandydatów i namaszczał ich krzyżem świętym na czole, mówiąc: "Przyjmij znak daru Ducha Świętego". W trakcie ceremonii kandydaci złożyli publiczne ślubowanie wierności wobec Kościoła i wyznali swoją wiarę.

Uroczysta Eucharystia przebiegała z dużym udziałem młodzieży, która postawą i aktywnością dawała świadectwo swojej dojrzałości i dobrego przygotowania. Czytanie mszalne czytał Olivier Janik. Śpiewy psalmu wykonało trio w składzie Kasia Wojak, Jagoda Nabrdalik i Kalina Jacykowska. Modlitwę wiernych odczytały Maja Elzner i Marysia Smyl. W procesji ofiarnej dary do ołtarza przynieśli Filip Barański, Justyna Czajkowska i Bartosz Pełka.

Uroczystość artystycznie wzbogacił występ zespołu wokalnego „Wianki” pod kierunkiem Pani Jadwigi Skubis. Dziewczyny zaśpiewały piosenki religijne "Barkę" i "Liczę na Ciebie Ojcze".  Oprawę muzyczną zapewniła organistka Pani Barbara Gurowiec

Po skończonej Uroczystości nowo bierzmowani podziękowali Ekscelencji za modlitwę i udzielenie sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej. W imieniu Bierzmowanych podziękowanie na ręce Księdza Biskupa i Proboszcza Parafii w Sączowie złożyli Marysia Sitko, Piotr Twardokęs, Jagoda Nabrdalik oraz Kalina Jacykowska.

Droga Młodzieży,

okazji Sakramentu Bierzmowania
życzymy Wam obfitych darów Ducha Świętego,
które wzmocnią Waszą wiarę i przewodzą przez życie.
Niech to będzie początek nowej
i pięknej drogi wiary…

Bóg kocha Ciebie także w Wtorek, 30 Kwietnia,