Niedziela Palmowa czyli Niedziela Męki Pańskiej 2023

Niedziela Palmowa, zwana także Niedzielą Męki Pańskiej, to dzień liturgiczny w Kościele katolickim, który przypada w niedzielę przed Wielkanocą. W tym dniu wierni obchodzą pamiątkę wjazdu Jezusa Chrystusa do Jerozolimy, gdzie został przywitany przez tłumy ludzi, którzy okładali go palmowymi gałązkami.

Niedziela Palmowa jest początkiem Wielkiego Tygodnia, czyli okresu przygotowującego do świąt Wielkiej Nocy. W czasie liturgii w Kościele katolickim kapłani poświęcają palmy i gałązki, które wierni trzymają w rękach. W Polsce zwyczaj ten jest szczególnie popularny, a gałązki palmowe są często ozdobione wstążkami, kwiatami lub kolorowymi papierami. Niedziela Palmowa ma bardzo ważne znaczenie dla chrześcijan, ponieważ stanowi początek najważniejszego okresu w roku liturgicznym - czasu męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

Sączowski kościół zgromadził w tym dniu rzeszę wiernych, którzy przynieśli ze sobą piękne własnoręcznie przygotowane palmy wielkanocne, które są symbolem odradzającego się życia. Ich święcenie ma bardzo długą historię i jest stałym elementem uroczystości w sączowskiej parafii. Poświęcone gałązki wierzbowe z baziami wierni przechowują przez cały rok w domach, by strzegły domu od nieszczęść i zapewniały błogosławieństwo Boże. Wtyka się także palmy na pola, aby Pan Bóg strzegł zasiewów i plonów przed gradem, suszą i nadmiernym deszczem.

Centralną częścią mszy świętej było czytanie - jako Ewangelii – Męki Pańskiej z podziałem na role przez proboszcza parafii ks. Marka Sendala oraz dziewczyn z zespołu wokalnego „Wianki” - Kalinę JacykowskąJagodę Nabrdalik. Uroczystość Niedzieli Palmowej uświetniły również występy zespołów wokalnych „Wianki”, „Małe Sączowianki” i przedszkolne „Muszelki Jakubowe” pod kierunkiem Pani Jadwigi SkubisPani Wiolety Potrzyszcz.

W dzisiejszą niedzielę przypada 18. rocznica śmierci papieża - Polaka. Jan Paweł II zmarł w wigilię niedzieli miłosierdzia Bożego 2 kwietnia 2005 r. o godz. 21:37 w Watykanie. Miał 84 lat. Dziękowaliśmy Panu Bogu za życie i pontyfikat św. Jana Pawła II.

Dzisiejszy dzień był szczególny jeszcze z jednego wyjątkowego powodu. Dziewczyny z Zespołu Szkolnego – Przedszkolnego w Sączowie wzięły udział w wiosennej akcji „Dla Ciebie żonkil dla chorego nadzieja” organizowanej przez Hospicjum Onkologiczne Fundacji „Pro Salute” z Będzina. Przed sączowskim kościołem dziewczyny kwestowały na rzecz 149 osób będących pod opieką hospicjum, w tym 4 osób z Sączowa. Akcja żonkilowa spotkała się z dużą życzliwością i hojnością wiernych. Wielkie podziękowania dla Wolontariuszek, że mimo nieżyczliwej aury z uśmiechem i radością wzięły udział w szczytnej akcji charytatywnej. Niech Bóg Wam błogosławi!

Bóg kocha Ciebie także w Wtorek, 21 Maja,

Donat, Donata, Jan, Kryspin, Przecława, Pudens, Tymoteusz, Walenty, Wiktor, Wiktoriusz