100 – lecie urodzin Jana Pawła II

Rok 2020 jest rokiem św. Jana Pawła II – „wyzwoliciela narodu”, „papieża rodziny”, „obrońcy życia od poczęcia”.

Patronat św. Jana Pawła II nad rokiem 2020 r. uchwalił Sejm Rzeczpospolitej Polskiej podejmując stosowną uchwałę w roku 2019 r.

W uchwale ustanawiającej rok 2020 Rokiem Św. Jana Pawła II zwrócono uwagę, że zajmuje On szczególne miejsce w historii Polski i Europy, a jego zdecydowane upominanie się o prawo naszej ojczyzny do wolności wśród narodów Europy, jego praktyczna obrona praw naszego narodu uczyniły Ojca Świętego najważniejszym z ojców niepodległości Polski.

Głównym powodem ogłoszenia roku 2020 rokiem św. Jana Pawła II była 100 rocznica Jego urodzin, która przypada w dniu 18 maja br. Z tej okazji w całej Polsce podejmuje się wiele inicjatyw upamiętniających setną rocznicę urodzin wielkiego Polaka i Papieża.

Czas pandemii utrudnia wiernym bezpośredni udział w uroczystościach. Dlatego większość działań i uroczystości ma charakter wirtualny. W naszej parafii o rocznicy urodzin św. Jana Pawła II przypomina okolicznościowa dekoracja. Z inicjatywy katechetki ZSP w Sączowie p. Ilony Kocot, uczniowie przystąpili do realizacji projektu: „Tort dobrych uczynków na 100 urodziny Św. Jana Pawła II”. Informacje o projekcie i rezultaty prac dzieci podjętych dla uczczenia rocznicy urodzin Papieża można zobaczyć na stronie:

Każdy z nas, choć ograniczony zakazami pandemii może osobiście podjąć działania, które w szczególny sposób upamiętnią rocznicę urodzin naszego rodaka św. Jana Pawła II. Cenną Inicjatywę podjęło Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie oraz uczniowie i nauczyciele Szkoły Polskiej im. Gustawa Herlinga Grudzińskiego w Rzymie. Zapraszają oni na wirtualny spacer śladami Jana Pawła II w Rzymie i jego okolicach, aby w ten sposób uczcić setną rocznicę urodzin Karola Wojtyły przypadającą 18 maja.

Życiorys św. Jana Pawła II

Przyszły papież przyszedł na świat 18 maja 1920 r. w miasteczku Wadowice oddalonym od Krakowa zaledwie o 50 km. Jego ojciec – Karol senior – był żołnierzem (porucznikiem). Pracował jako urzędnik wojskowy, choć jego wyuczony zawód to krawiec. Matka – Emilia z d. Kaczorowska – zajmowała się domem i wychowaniem dzieci. Karol miał o 14 lat starszego brata – Edmunda. Miał też siostrę, Olgę, która zmarła niedługo po urodzeniu. Został ochrzczony 19 czerwca 1920 r. w pobliskim kościele pw. Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, z którym będzie mocno związany już do końca swojego pobytu w Wadowicach. Na chrzcie nadano mu imiona Karol Józef. Jego rodzice byli dobrymi, szanowanymi i religijnymi ludźmi. Mama była głęboko wierząca i wymarzyła (wymodliła?) sobie, by jeden syn był lekarzem, a drugi księdzem – nieważne w jakiej kolejności. Emilia była dość chorowitą osobą. Zmarła w wieku 45 lat, kiedy Karol miał niespełna 9 lat, a Edmund 23 lata – kończył studia medyczne w Krakowie. Od tej pory Karolem zajmował się ojciec.

Po ukończeniu nauki w Gimnazjum Męskim w Wadowicach Wojtyła studiował polonistykę na UJ w Krakowie. Czas II Wojny Światowej to tragiczne lata w życiorysie świętego. W tym czasie ciągle uczył się i brał udział w próbach kilkuosobowego konspiracyjnego Teatru Rapsodycznego. Codzienność Karola nie składa się tylko z pracy i spotkań teatralnych. Niezmiennie dba także o swoją duchowość. Uczęszcza na msze do pobliskiego kościoła na Dębnikach.

W lutym 1941 r. nagle umiera jego ojciec, Karol senior. Ostatnia, najbliższa osoba z rodziny. Przełom, jaki nastąpił wraz ze śmiercią ojca, domagał się urzeczywistnienia w życiu Karola. Postanawia poświęcić swoje życie kapłaństwu. Korzystając z tego, co dostępne (choć ciągle tajne i narażające na wywózkę do obozu koncentracyjnego), wstępuje do krakowskiego seminarium duchownego. Karol Wojtyła przyjmuje święcenia kapłańskie już po wojnie, 1 listopada 1946 r. w kaplicy Pałacu Arcybiskupów. Kilkanaście dni później jest już w Rzymie, gdzie kontynuował studia teologiczne.

Latem 1948 r. wraca z Rzymu i rozpoczyna pracę duszpasterską w parafii w Niegowici (wieś w diecezji krakowskiej) oraz kontynuuje studia na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pracę naukową związał z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim, gdzie był wykładowcą przedmiotów związanych z etyką. Latem 1958 r., w wieku 38 lat, dostaje nominację na biskupa pomocniczego Archidiecezji Krakowskiej. 28 września 1958 w Katedrze Wawelskiej otrzymuje sakrę biskupią. Tego dnia bp Karol Wojtyła całą swoją posługę i siebie zawierza Matce Bożej, czyniąc słowa „Totus Tuus” (Cały Twój) swoim zawołaniem biskupim, a potem także papieskim. W 1963 r. papież Paweł VI mianuje bp Karola Wojtyłę na arcybiskupa metropolitę krakowskiego. Uroczysty ingres odbył się 8 marca 1964 r. Trzy lata później papież mianuje go kardynałem.

16 października 1978 r. kardynał Karol Wojtyła został wybrany na następcę św. Piotra. Przyjął imię Jan Paweł II… i Maryję, jako powierniczkę i opiekunkę jego kolejnej misji dla Kościoła. Od setek lat Jan Paweł II staje się pierwszym papieżem nie-Włochem. Pierwszym papieżem-Polakiem. Pierwszym papieżem-pielgrzymem. Pierwszym, który „40-krotnie okrążył Ziemię”, by móc spotkać się z każdym człowiekiem spragnionym Miłości, szacunku i pokoju. Pierwszym papieżem bez lektyki – pierwszym w papamobile. Pierwszym papieżem-internautą. Pierwszym papieżem wielu „premierowych” spotkań i wydarzeń. Papieżem-wizjonerem.

Jan Paweł II zmarł 2 kwietnia 2005 r. o godz. 21.37, w wigilię święta Miłosierdzia Bożego. Proces beatyfikacyjny rozpoczął się miesiąc po jego pogrzebie. Po sześciu latach został błogosławionym – 1 maja 2011 r. w Święto Miłosierdzia Bożego, beatyfikowany przez papieża Benedykta XVI. W trzy lata później kanonizowany przez papieża Franciszka – 27 kwietnia 2014 r., także w Niedzielę Miłosierdzia Bożego. Św. Jan Paweł II jest patronem rodzin i Światowych Dni Młodzieży.

Bóg kocha Ciebie także w Poniedziałek, 6 Maja,

Benedykta, Benita, Dytrych, Gościwit, Jan, Judyta, Jurand