Strona główna   Ogłoszenia i intencje   Liturgia   Duszpasterstwo   Historia   Multimedia   Cmentarz   Kontakt




57
49


Rekolekcje Wielkopostne 2015 – w duchu łączności z Białorusią


Dwa tygodnie przed Świętami Wielkanocnymi sączowscy parafianie mieli wielką okazję do przeżycia czasu skupienia i przygotowania się do najważniejszych świąt w kalendarzu katolików w czasie rekolekcji wielkopostnych. Rekolekcje trwały od niedzieli 22 marca do środy 25 marca 2015 r. Tegoroczne rekolekcje wielkopostne w naszej parafii prowadził pijar o. Grzegorz Książek. Mieliśmy wielkie szczęście, że parafialne przygotowania do spotkania ze Zmartwychwstałym Chrystusem prowadził o. Grzegorz, charyzmatyczny kapłan ze zgromadzenia Pijarów. Przez cztery kolejne dni rekolekcji o. Grzegorz zachęcał wiernych, aby przyjrzeli się swojej wierze, sprawdzili jak można ją rozwijać, jak się w niej wzmocnić.

Rekolekcje prowadzone przez o. Grzegorza były dużym wydarzeniem, gromadzącym rzesze ludzi chcących pogłębić swoją wiarę, uporządkować swoje życie i doświadczyć bliskiej obecności Boga przez Chrystusa i Ducha Świętego. To, co szczególnie uderzało to odwaga tych rekolekcji. Ojciec Grzegorz nie uciekał przed wyzwaniami otaczającego świata, nie zamykał się w religijnej twierdzy, do której nie dochodzą spory i dylematy współczesnych chrześcijan. Rekolekcjonista zapraszał do refleksji nad własną wiarą, zachęcał do ciągłej pracy nad sobą i pogłębianiem własnej wiary a tym samym głębszego poznawania Boga.

Rekolekcje były bardzo owocnym czasem. Wielu parafian przystąpiło do Sakramentu pokuty i Pojednania, aby w pełni uczestniczyć w nadchodzących Świętach Wielkanocnych.

Niech ten czas wspólnego nawrócenia i uzdrowienia serca będzie przez nas owocnie wykorzystany w codziennym życiu.

Nasz rekolekcjonista od wielu lat pracuje na misjach zagranicznych. Obecnie pijar o. Grzegorz Książek jest proboszczem parafii w Czausach należącej do dekanatu mścisławskiego.

Czausy – to ponad 10 tysięczne miasto na Białorusi, tuż przy granicy z Rosją. Leży w odwodzie mohylewskim i jest centrum administracyjnym rejonu czauskiego. Czausy leżą w odległości zaledwie 185 km od Smoleńska, 50 km od Mohylewa i 900 km od Moskwy.
Spośród wszystkich mieszkańców miasta, do parafii katolickiej należy około 100 osób. Przez ponad pół wieku w tym mieście nie było ani cerkwi, ani kościoła. To było następstwo bolszewickiej polityki i represji. Wszystkich księży z Czaus zesłano na Sybir, a w 1945 r. Armia Czerwona zburzyła kościół do fundamentów. Historia, jakich wiele po tamtej stronie granicy.
 
 
Ojciec Grzegorz to człowiek wielkiej wiary i przy tym bardzo ciepły, serdeczny i życzliwy. W rozmowie z redaktorką stwierdził, że w trakcie swoich misji na Białorusi przerobił trzy etapy. „Pierwszy etap był wtedy, kiedy bardzo tęskniłem za Polską i nie mogłem się doczekać chwili przyjazdu do Ojczyzny. Drugi etap był wtedy, kiedy przyjeżdżając do Polski czułem, że już nie jestem tu u siebie, a tam w Białorusi jeszcze nie byłem swój. A trzeci etap to: bardzo się cieszę, że jutro już wracam” . Na pytanie redaktorki: Jak żyje się na Białorusi, Ojciec Grzegorz bez namysłu odpowiedział, że: „bardzo dobrze. Tam jest dużo bezpieczniej niż w Polsce”.
 
Ojcu Grzegorzowi dziękujemy za trud włożony w przygotowanie rekolekcji
dla sączowskich parafian.
Dziękujemy za piękne i poruszające nasze serca i sumienia nauki rekolekcyjne.
Życzymy, aby Zmartwychwstały Chrystus obdarzył Ojca zdrojem łask
zarówno w życiu prywatnym jak i kapłańskim.
Życzenia błogosławionych Świąt Wielkanocnych przekazujemy parafianom
z parafii ojca Grzegorza.
Zapewniamy o swojej pamięci i modlitwie.


Zapraszamy do zapoznania się z materiałem przygotowanym przez ojca Grzegorza dotyczącego historii parafii w Czausach i galerią zdjęć z dalekiej Białorusi. Zdjęcia przedstawiają budynek, który pierwotnie spełniał funkcje kaplicy i nową budowlę kościoła parafialnego.

Na zdjęciach zarejestrowane są wydarzenia parafialne: wycieczki młodzieży, parafialne pielgrzymki, praca dzieci w szkole i wspólne chwile na modlitwie. Zdjęcia przedstawiają również stan kościołów katolickich na terenie Białorusi.

W galerii są też fotografie z miejsca tragedii w Smoleńsku i miejsca skażone po wybuchu w Czarnobylu.







Bóg kocha Ciebie także w Piątek, 26 Kwietnia,
2024 roku.


Do końca roku zostało 
250 dni.

Imieniny obchodzą:
Artemon, Klaudiusz, Klet, Marcelin, Marcelina, Maria, Marzena, Spycimir

_____________________________________

Statystyka
Osób online: 3







                             

stat4u