Strona główna   Ogłoszenia i intencje   Liturgia   Duszpasterstwo   Historia   Multimedia   Cmentarz   Kontakt




45
49


Dożynki parafialne 2014


„Składamy dziś wieniec żniwny
u ołtarza stóp
wdzięczni, że przy pracy ciężkiej
błogosławi Bóg.

Razem z wieńcem nasze serca
składamy w pokorze:
Pobłogosław nam na roli,
Wszechmogący Boże.”

Uroczystość Wniebowzięcia NMP 15 sierpnia 2014 r. w naszej parafii przeżywana była w duchu dziękczynienia za tegoroczne plony ziemi. W tym dniu odbywały się coroczne dożynki parafialne. Gospodarzami tegorocznych dożynek parafialnych było sołectwo Sączów. Główne uroczystości dożynkowe rozpoczęły się uroczystą Mszą dziękczynną o godz. 12.00 odprawioną w naszej świątyni pod przewodnictwem Dziekana Dekanatu Sączowskiego i Proboszcza parafii w Sączowie ks. Marka Sendala z udziałem kleryka Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie Mateusza Urygi.

Na uroczystą Eucharystię przybył dożynkowy korowód, który tworzyli przedstawiciele i członkowie organizacji działających w naszej parafii z pocztami sztandarowymi. Korowód prowadzili starości dożynek parafialnych: pani Stanisława Kaim i pan Kazimierz Dziuba – mieszkańcy sołectwa Sączów, którzy nieśli dorodny bochen chleba wypieczony z tegorocznych ziaren.

Tradycyjnie, jak co roku członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z sołectw należących do parafii w Sączowie przygotowały okazałe wieńce dożynkowe, które uświetniały ceremoniał święta plonów, stanowiły wyraz wdzięczności i symbol pracy rolników. Wieńce dożynkowe przygotowane przez gospodynie uosabiały wszystkie zebrane plony oraz urodzaj i były największą ozdobą korowodu dożynkowego.
Uroczystość dożynkowa zgromadziła przy ołtarzu rolników, sadowników, ogrodników i wszystkich korzystających z darów i plonów ziemi z parafii sączowskiej i gości.

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele organizacji społecznych działających na terenie sołectwa Sączów i parafii w Sączowie:
- sołtysi sołectw z parafii: z Sączowa – pani Irena Garczarczyk, z Celin – pan Jerzy Gnacik, z Myszkowic – pan Marek Kamiński i przedstawiciele Rad Sołeckich sołectw należących do parafii w Sączowie,
- przedstawiciele Rady Gminy Bobrowniki z sołectw należących do parafii,
- pracownicy Urzędu Gminy w Bobrownikach,
- członkowie Kółka Rolniczego w Sączowie z prezesem panem Edwardem Kocotem,
- członkinie Kół Gospodyń z Sączowa, Myszkowic i Celin,
- druhowie i druhny z jednostek OSP działających w parafii: z Sączowa i Myszkowic z Prezesem Gminnego Związku OSP w Bobrownikach druhem Arkadiuszem Ziębą,
- członkowie Gminnego Koła PSL w Bobrownikach z prezesem Koła PSL w Sączowie panem Kazimierzem Cichoniem,
- sportowcy z Klubu Sportowego „Płomień Sączów” z prezesem panem Zygmuntem Gonkiewiczem.

Uroczystość zakończenia żniw miała wyjątkowo uroczystą oprawę w sączowskiej świątyni. Starostów dożynkowych i cały orszak dożynkowy i uczestników uroczystości w progach świątyni powitał ks. Marek Sendal. Przed ołtarzem wszyscy zebrani wspólnie odśpiewali pełną powagi, nadającą ton uroczystości pieśń „Plon niesiemy, plon” przy wspaniałym akompaniamencie organisty pana Michała Fiuka, gościnnie występującego na dożynkowych uroczystościach w naszej parafii.

Grupy wieńcowe z każdego sołectwa złożyły przed ołtarzem przygotowane wieńce dożynkowe jako dar dobrych plonów i w podzięce Panu Bogu za całe dobrodziejstwo jakim darzył rolników w czasie zbiorów.

W homilii wygłoszonej w czasie Eucharystii dziękczynnej celebrujący nabożeństwo dożynkowe ks. proboszcz Marek Sendal przypomniał wszystkim, że trudna praca rolnika pod rozpostartym niebem wypełnionym słońcem i deszczem jest współpracą ze Stwórcą. W czasie mszy św. specjalnie przygotowane na tę okoliczność wezwanie modlitwy wiernych odczytała Patrycja Nabrdalik.

Podczas Ofiarowania w uroczystej procesji członkowie różnych grup społecznych i organizacji z Sączowa przynieśli do ołtarza dary ofiarne. Pobożną prośbę do Pana i Stwórcy o przyjęcie i błogosławieństwo darów oraz komentarz do procesji przygotowała i odczytała pani Barbara Zarodkiewicz – Czapla.

Przedstawiciele organizacji działających w Sączowie: Klubu sportowego i Koła Gospodyń Wiejskich przynieśli Chleb Eucharystyczny, wino i wodę.
Kosz z owocami – dar ziemi i tegorocznej pracy rolników na ręce ks. proboszcza złożyli przedstawiciele Rady sołeckiej sołectwa Sączów. Kosz z warzywami do ołtarza przynieśli członkowie Klubu sportowego „Płomień Sączów”. Kwiaty, wyraz wdzięczności za piękno stworzonego świata i każdego człowieka złożyli druhny i druhowie Ochotniczej Staży Pożarnej w Sączowie. Dary w postaci wędlin i innych produktów spożywczych do ołtarza przynieśli Członkowie Zarządów organizacji społecznych działających w sołectwie Sączów: Kółka Rolniczego, Koła Gospodyń Wiejskich w Sączowie oraz sołtys Sołectwa Sączów.

Starości tegorocznych dożynek: pani Stanisława Kaim i pan Kazimierz Dziuba złożyli na ołtarzu Pana przez ręce gospodarza parafii, ks. proboszcza Chleb wypieczony z tegorocznych ziaren. Chleb codzienny, powszedni, w którym kryją się wszystkie nasze codzienne, powszednie troski i starania: o nasze dzieci, o nasze rodziny, o nasze domy. Starości dożynkowi dopełnili ceremoniału przekazania sołectwu Celiny tytułu gospodarza dożynek parafialnych w następnym roku. Symboliczny sierp z rąk tegorocznych starostów przyjął sołtys Celin pan Jerzy Gnacik i z- ca prezesa KGW w Celinach pani Anna Morawiec.

Na zakończenie kościelnych parafialnych uroczystości dożynkowych starości dożynkowi i gospodarze dożynek podzielili się z wiernymi świeżym chlebem dożynkowym. Radość ze święta plonów wszystkich, którzy pracują na roli i korzystają z plonów w codziennym życiu przeniosła się na sobotnie popołudnie dnia następnego. Gospodarze tegorocznego Święta Plonów - społeczeństwo sołectwa Sączów zorganizowało I Piknik Dożynkowy w Sączowie.

Była to druga część obchodów dożynkowych w parafii w Sączowie o charakterze obrzędowo – rozrywkowym. Imprezę zorganizowano w Domu Kultury w Sączowie przy dużym udziale i pomocy pracownika GOK w Sączowie pani Barbary Gajdzińskiej. Głównym organizatorem tego przedsięwzięcia było Koło Gospodyń Wiejskich w Sączowie pod czujnym okiem prezeski KGW w Sączowie pani Marii Jakubczyk. W przygotowanie imprezy włączyły się wszystkie gospodynie zrzeszone w Kole.

Impreza była ogólnodostępna i zaproszeni byli wszyscy mieszkańcy sołectwa Sączów i okolicznych miejscowości. Krótko przed godziną 18.00 sala GOK w Sączowie zapełniła się gośćmi, którzy przyjęli zaproszenie organizatorów i przybyli na biesiadę, aby wspólnie poświętować, zabawić i spotkać się w gronie znajomych i przyjaciół. Liczba przybyłych gości zaskoczyła same organizatorki. Gospodynie z KGW w Sączowie przygotowały dla biesiadników wiele atrakcji kulinarnych. Przygotowano bogato zaopatrzony bufet obfitujący w pyszne, domowe ciasta i napoje. Wszystkich biesiadników sączowskie gospodynie częstowały pysznym bigosem. Były również wędliny: kiełbaski i tradycyjne krupnioki przygotowane na grillu. Jak zwykle kierownictwo w kuchni przy przygotowywaniu tradycyjnych i regionalnych potraw objęła pani Stanisława Kaim przy pomocy pani Krystyny Nabrdalik. Stanowisko przy obsłudze grilla objął strażak druh Józef Balcerzak. Radosną atmosferę podgrzewała Kapela Ludowa „Sami swoi” z Tąpkowic pod kierunkiem pana Grzegorza Zawodniaka, która wszystkich biesiadników porwała do tańca. Dożynkowy Piknik oficjalnie otworzyli starości dożynek i sołtys sołectwa Sączów witając gorąco przybyłych gości. Aby tradycji stało się zadość starościna dożynek częstowała wszystkich wybornym, dożynkowym ciastem drożdżowym. Starosta dożynek dzielnie asystował starościnie częstując gości lampką szampana, którą biesiadnicy wspólnie wznieśli toast za pomyślność, za dobre zbiory i za zdrowie starostów. I Piknik Dożynkowy w Sączowie swoją obecnością zaszczycił proboszcz parafii w Sączowie ks. Marek Sendal. W rytm melodii granych przez kapelę biesiadnicy bawili się do późnych godzin wieczornych. Wszystkim uczestnikom Pikniku towarzyszył wspaniały humor i nastrój. Rozbawione towarzystwo na chwilę zapomniało o troskach dnia codziennego oddając się wspaniałej zabawie, która zintegrowała całe społeczeństwo Sączowa i gości.

Ale nic nie robi się samo!
W przygotowanie imprezy dla środowiska włączyło się wiele osób, którymi dowodziła i czuwała nad całością przygotowań prezeska KGW w Sączowie pani Maria Jakubczyk.  Dla wszystkich uczestników uroczystości dożynkowych w kościele i w Domu Kultury gospodynie przygotowały ozdoby dożynkowe w postaci żniwnych różdżek. Przy wykonywaniu ozdób pracowały panie: pani Stanisława Kaim, pani Maria Jakubczyk, pani Alicja Nabrdalik – Kocot, pani Ewa Pięta, pani Dorota Mańka, pani Edyta Duda, pani Galina Wierżbicka.

W prace organizacyjne włączyły się bardzo aktywnie członkinie KGW w Sączowie: pani Stanisława Kaim, pani Stanisława Zapała, pani Teresa Łukasik, pani Helena Kapuściak, pani Karolina Twardokęs, pani Krystyna Nabrdalik, pani Ewa Pięta, pani Alicja Nabrdalik Kocot, pani Edyta Duda, pani Dorota Mańka, pani Danuta Dyszy, pani Galina Wierżbicka oraz najmłodsze kandydatki do KGW: Estera Twardokęs i Adrianna Duda.

W przygotowanie Sali GOK w Sączowie do biesiady zaangażowali się druhowie z OSP w Sączowie, przywożąc i rozkładając ławy i stoły oraz czuwając nad bezpieczeństwem biesiadników przez cały czas trwania imprezy.

Przygotowaniem wieńca dożynkowego z sołectwa Sączów, który reprezentować będzie parafię w Sączowie na tegorocznych dożynkach diecezjalnych i wykonaniem innych dożynkowych ozdób zajęły się panie: pani Joanna Frączek, pani Elżbieta Małota i pani Barbara Zarodkiewicz – Czapla. Konstrukcję wieńca wykonał pan Jacek Duda.

Zorganizowanie uroczystości dożynkowych nie byłoby możliwe bez wsparcia i zaangażowania sponsorów i darczyńców. Imprezę ofiarami finansowymi i darami wsparły osoby prywatne, organizacje społeczne oraz właściciele zakładów usługowych i sklepów. Do grona sponsorów i ofiarodawców, którzy wsparli organizację I Pikniku Dożynkowego należą:
• Kółko Rolnicze w Sączowie
• Klub Sportowy „Płomień Sączów”
• państwo Krystyna i Kazimierz Dziuba
• pani Stanisława Kaim
• pani Alicja Nabrdalik Kocot
• pani Irena Garczarczyk
• pani Czesława Nabrdalik
• pani Stanisława Zapała
• państwo Grażyna i Henryk Kołodziej
• państwo Edyta i Jacek Duda
• pani Ilona Paliga
• pani Maria Jakubczyk


Dla uczestników piknikowej biesiady pyszne, domowe ciasta upiekły:
• pani Sabina Duda
• pani Mirosława Błaszkowska
• pani Maria Lazar
• pani Edyta Duda
• pani Irena Garczarczyk

Starostowie Dożynek Parafialnych, gospodarze i organizatorki uroczystości dożynkowych
składają wszystkim sponsorom, ofiarodawcom i uczestnikom
wielkie podziękowania  za zaangażowanie w organizację,
bezinteresowną pracę i udział w uroczystościach oraz za wspaniałą zabawę na Pikniku.

Prezes KGW w Sączowie oraz wszystkie członkinie
serdecznie dziękują za wsparcie działalności Koła.











Bóg kocha Ciebie także w Sobotę, 27 Kwietnia,
2024 roku.


Do końca roku zostało 
249 dni.

Imieniny obchodzą:
Anastazy, Andrzej, Bożebor, Kanizjusz, Martyn, Piotr, Teofil, Zyta

_____________________________________

Statystyka
Osób online: 3







                             

stat4u