Pielgrzymka kobiet i dziewcząt do Pani Anielskiej w Dąbrowie Górniczej

Jak co roku w dniu 2 sierpnia w odpust Porcjunkuli w Sanktuarium Najświętszej Marii Panny Anielskiej w Dąbrowie Górniczej spotykają się kobiety i dziewczęta z całej Diecezji Sosnowieckiej na swej corocznej, diecezjalnej pielgrzymce. Jest to wielkie święto niewiast i dziękczynienie za łaski, którymi obdarza Pani Dąbrowy i Zagłębia cały zagłębiowski lud.

W tym roku obchody odpustu wypadły w sobotę 2 sierpnia 2014r. Centralnym punktem obchodów była uroczysta Msza św. o godz. 11.00, którą odprawił ks. Biskup pomocniczy Diecezji Sosnowieckiej Jego Ekscelencja Piotr Skucha. Ks. Biskup w homilii podkreślił rolę kobiety w życiu rodziny, parafii i całego społeczeństwa. Nawoływał do obrony i szacunku dla życia, a zwłaszcza życia dziecka od samego poczęcia. Dziękując wszystkim kobietom i dziewczętom za udział w uroczystościach podkreślił wagę i znaczenie uroczystości odpustowych Najświętszej Marii od Aniołów, podczas których można uzyskać odpust zupełny.

Splendoru i powagi obchodom odpustowym dodała obecność wielu dostojników kościelnych i księży z całej Diecezji w Sosnowcu na czele z Kanclerzem ks. Mariuszem Karasiem. Parafię w Sączowie i Sączowski Dekanat reprezentował na uroczystości proboszcz parafii w Sączowie i dziekan Dekanatu Sączowskiego ks. Marek Sendal.

Na uroczystości przybyły licznie pielgrzymki kobiet z Diecezji Sosnowieckiej i delegacje z parafii z pocztami sztandarowymi. W większości na pielgrzymkę przybyły kobiety zrzeszone w kołach gospodyń, Żywym Różańcu, Sodalicji Mariackiej, Honorowej Straży NSPJ, organizacjach kościelnych i świeckich oraz w innych ruchach. Naszą parafię reprezentowała delegacja 4 pań w strojach ludowych:

• Pani Stanisława Kaim
  • Pani Krystyna Nabrdalik
  • Pani Danuta Dyszy
  • Barbara Zarodkiewicz – Czapla

Uroczystości w Bazylice NMP Anielskiej w Dąbrowie Górniczej były pięknym przykładem zjednoczenia się wszystkich zagłębiowskich kobiet w modlitwie i świadectwem ich wielkiej wiary.

MODLITWA
DO MATKI BOŻEJ ANIELSKIEJ
KS. GRZEGORZA AUGYSTYNIKA

Boże, który chciałeś rozdzielać
ludziom wszelkie dobra
za pośrednictwem
Najświętszej Bożej Rodzicielki,
wyniesionej ponad Chóry Anielskie,
udziel nam przez Tę, której
cudowną figurę otaczamy czcią,
odpuszczenie grzechów,
licznych łask oraz
uczestnictwa w radościach raju.
A w chwili śmierci Królowo Anielska
wraz z zastępami aniołów wyjednaj,
u Syna Twego tę łaskę,
abyśmy mogli wraz
z Tobą cieszyć się wiecznym szczęściem.
Amen.

Bóg kocha Ciebie także w Sobotę, 27 Kwietnia,