Sączowska świątynia kościołem stacyjnym

Nasz, sączowski kościół stał się wyjątkowym miejscem dla wszystkich wiernych szukających sposobów uzyskania specjalnego, jubileuszowego odpustu zupełnego, oraz dla tych, którzy chcą pogłębić swoją więź z Bogiem i odnowić osobistą duchowość za wstawiennictwem św. Jakuba Apostoła.

Nasza świątynia na mocy dekretu ogłoszonego przez Penitencjarię Apostolską znalazła się wśród licznego grona kościołów w Polsce, które w roku 2021 będą pełniły zaszczytną funkcje kościołów stacyjnych.

Listę tworzą kościoły pod wezwaniem św. Jakuba Starszego znajdujące się na wyznaczonych i zatwierdzonych przez Sekretariat Drogi Św. Jakuba w Santiago szlakach Św. Jakuba.

To niezwykły zaszczyt i wielkie zobowiązanie dla naszej parafii.

Zostaliśmy wybrani spośród 80 kościołów parafialnych
pod wezwaniem Św. Jakuba z całej Polski.

Zostaliśmy wybrani, bo sączowski kościół i parafia
jest zaangażowana w duszpasterstwo pielgrzymów na Camino.

Nadchodzący rok 2021 obchodzony będzie jako Rok Św. Jakuba Apostoła. Rok Święty Jakubowy obchodzony jest w latach, w których dzień św. Jakuba, tj. 25 lipca, przypada w niedzielę. Tak właśnie przypada w 2021 roku.

Rok jubileuszowy jest specjalnym okresem w życiu kościoła katolickiego,
podczas którego można uzyskać odpust zupełny.

Aby otrzymać jubileuszowy odpust wierny musi nawiedzić grób św. Jakuba w Katedrze w Santiago de Compostela lub inne miejsce, w którym znajdują się relikwie św. Jakuba, wyznać wiarę katolicką, odmówić modlitwy w intencji podanych przez papieża oraz przystąpić do spowiedzi i komunii świętej w czasie 15 dni przed lub 15 dni po nawiedzeniu grobu lub miejsca kultu jakubowego.

Nadchodzący rok 2021 niesie dla nas wszystkich wielką szansę. Nie musimy pielgrzymować w odległe kraje, nie musimy pokonywać tysięcy kilometrów, żeby doznać łaski odpustu zupełnego. Nasz, sączowski św. Jakub znowu daje nam widoczne znaki. Po trudnych chwilach pandemii dostajemy szczególny czas łaski. Po miesiącach pustki nadchodzi upragniony czas ożywienia, nowej nadziei, czas wielkiej łączności z Bogiem za pośrednictwem patrona naszej parafii.

Zamieńmy smutek i niepewność w radość i optymizm,
a trudne doświadczenia w strumień łask płynących z jakubowego serca.
Bądźmy razem w Roku Wielkiego Jubileuszu – w Roku św. Jakuba.

Zapraszam do zapoznania się z dokumentami [plik pdf]:

Penitencjaria apostolska - pismo KEP

Penitencjaria apostolska - dokument w j. polskim

Penitencjaria apostolska  - dokument w j. łacińskim

Penitencjaria apostolska - kościoły stacyjne Roku Św. Jakuba 2021

Bóg kocha Ciebie także w Poniedziałek, 20 Maja,

Anastazy, Asteriusz, Bazyli, Bazylid, Bazylis, Bernardyn, Bernardyna, Bronimir, Iwo, Sawa, Teodor, Wiktoria