Dzieci z Jastrzębia Zdroju z wizytą u św. Jakuba

11 czerwca 2022 roku do naszej parafii przyjechał autokar, który przywiózł 50 osobową grupę niezwykłych pielgrzymów. Byli to członkowie Wspólnoty świętego Mikołaja działającej przy Parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jastrzębiu – Zdroju.

Wspólnotę tworzą osoby z niepełnosprawnościami – głównie dzieci i ich rodzice. Pielgrzymi przybyli w towarzystwie opiekuna Wspólnoty ks. Mateusza Mnicha z parafii w Michałkowicach i siostry Grażyny ze Zgromadzenia Służebniczek Najświętszej Marii Panny Niepokalanie Poczętej Śląskiej.

Ks. Mateusz jest duszpasterzem osób głuchoniemych i jako „spec od grup nadzwyczajnych” – jak mówi siostra Grażyna – pracuje również we Wspólnocie z Jastrzębia -Zdroju.

Siostra Grażyna ma za sobą 30 letni staż pracy w katechezie, z tego ponad 11 lat pracuje we Wspólnocie w Jastrzębiu – Zdroju. „To są moi uczniowie i absolwenci. Część członków ma dłuższy staż przynależności do grupy. Przyjęli mnie pod swoje skrzydła i razem działamy” – mówi siostra Grażyna.

Od siostry Grażyny dowiadujemy się, że Wspólnota ma bogate tradycje i zwyczaje wypracowane przez wiele lat swojej działalności. Od lat raz w miesiącu wspólnie uczestniczą we Mszy Św., która odprawiana jest w intencji solenizantów i jubilatów z danego miesiąca. Po Mszy członkowie spotykają się w salce „przy wspólnym stole” na poczęstunku.

Tradycją Wspólnoty są coroczne pielgrzymki do ważnych miejsc kultu religijnego. Odwiedzili już między innymi sanktuaria w Piekarach Śląskich, Łagiewnikach, Częstochowie. W okresie bożonarodzeniowym wspólnota organizuje modlitewne wycieczki do kościołów i parafii, w których znajdują się ciekawe szopki bożonarodzeniowe.

W roku 2022, z racji trwającego Roku Świętego Jakuba, członkowie Wspólnoty postanowili uczcić patrona pielgrzymów pielgrzymką do Kościoła stacyjnego pod wezwaniem św. Jakuba w Sączowie i skorzystać z łaski odpustu zupełnego.

Wizyta w kościele stacyjnym pw. Św. Jakuba w Sączowie rozpoczęła się o godz. 10.00. Członkowie grupy wysłuchali ciekawych opowieści o patronie i historii parafii w Sączowie wygłoszonych przez proboszcza parafii ks. Marka Sendala i siostrę Grażynę. Przed rozpoczęciem Mszy św. pielgrzymi mieli okazję do spowiedzi św. Mszę Św. w intencji czerwcowych solenizantów i jubilatów z grupy pielgrzymkowej w sączowskiej świątyni odprawił ks. Mateusz Mnich w asyście grupy ministrantów ze Wspólnoty. Po Eucharystii uczestnicy pielgrzymki zwiedzili Dom Św. Jakuba w Sączowie.

Kolejnym punktem pobytu grupy pielgrzymkowej w sączowskiej parafii było wspólne ognisko z pieczeniem kiełbasek. Grupa sprawnie przetransportowała się na plac przy Świetlicy Wiejskiej w Celinach, gdzie strażacy z OSP w Celinach przygotowali dla uczestników wiele atrakcji. Nad przygotowaniem atrakcji dla dzieci i ich opiekunów pracowali druhowie z OSP w Celinach: dh Tomasz Muskała, dh Jerzy Gnacik i dh Eugeniusz Cichy.

Przede wszystkim był wielki grill, na którym zmieściło się bardzo dużo smacznych kiełbasek. Zgłodniali i spragnieni pielgrzymi w pięknym otoczeniu Świetlicy w Celinach wspólnie pobiesiadowali przy ognisku. Potem dzieci korzystając z wyposażenia sportowego i rekreacyjnego spaliły trochę kalorii podczas zabaw, a dorośli spędzili czas na wspólnych rozmowach. Na koniec pobytu w Celinach strażacy przygotowali dla uczestników niespodziankę. Był to pokaz sprzętu i wyposażenia bojowego Jednostki OSP w Celinach.

Pielgrzymom ze Wspólnoty św. Mikołaja w Jastrzębiu - Zdroju
życzymy wielu łask wymodlonych podczas spotkania ze św. Jakubem w Sączowie.

Opiekunom grupy: ks. Mateuszowi i siostrze Grażynie serdecznie dziękujemy
za zorganizowanie pielgrzymki do kościoła stacyjnego w Sączowie pw. Św. Jakuba.
Niech Wasz trud dostrzeże i nagrodzi patron naszej parafii.

Strażakom z OSP w Celinach, Druhom:
Tomaszowi Muskale, Jerzemu Gnacikowi i Eugeniuszowi Cichemu
bardzo dziękujemy za ich pracę i poświęcenie.
Na Was zawsze można liczyć!

Bóg kocha Ciebie także w Czwartek, 9 Maja,

Beatus, Bożydar, Grzegorz, Job, Karolina, Mikołaj