Z Pyrzowic do Sączowa Drogą św. Jakuba

Międzynarodowy Port Lotniczy w Pyrzowicach utożsamiany jest z granicą naszego państwa. Tu zaczynają się i kończą wielkie i małe podróże. Stąd też już można zacząć podróż do św. Jakuba czekającego na pielgrzymów w relikwiach w parafialnym kościele św. Jakuba w Sączowie.

A wszystko swój początek miało 28 października 2019 roku. W tym dniu dokonało się symboliczne otwarcie szlaku św. Jakuba z Pyrzowic do Sączowa. Inicjatorami przedsięwzięcia był Górnośląski Klub Przyjaciół Camino i Zagłębiowski Klub Przyjaciół Camino przy Stowarzyszeniu Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego. Stowarzyszenia na wspólnym spotkaniu w dniu 22 października 2019 r. w Tarnowskich Górach zgodnie podjęły decyzję i wspólnie urzeczywistniły swoje zamiary.

O godz. 14.00 w Kaplicy Chrystusa Zbawiciela na terenie Międzynarodowego Portu Lotniczego w Pyrzowicach organizatorzy i pielgrzymi spotkali się na krótkim nabożeństwie. Nabożeństwo prowadził proboszcz parafii Nawiedzenia Matki Boskiej w Pyrzowicach ks. Mirosław Sołtysek.

Po wspólnej modlitwie pielgrzymi pieszo przemierzyli trasę 7 km prowadzącą z Międzynarodowego Portu Lotniczego w Pyrzowicach do Sączowa. Uczestnikami wydarzenia byli pielgrzymi z różnych stron naszego województwa: Czeladzi, Pyrzowic, Rogożnika, Sączowa, Sosnowca, Wojkowic, Woźnik, Zabrza i Zawiercia.

Pielgrzymi wędrowali przez urokliwe zakątki naszego regionu, odwiedzając po kolei miejscowości Pyrzowice, Celiny i Sączów. Przybyli do parafialnego kościoła w Sączowie na godzi. 17.00 na Mszę św. przy relikwiach św. Jakuba. Mszę św. i nabożeństwo ku czci św. Jakuba w kościele w Sączowie sprawował proboszcz sączowskiej parafii i Kustosza Zagłębiowskich Szlaków Świętego Jakuba ks. Marek Sendal.

Po nabożeństwie pielgrzymi spotkali się w Domu Parafialnym w Sączowie.

Otwarty odcinek Drogi św. Jakuba z Pyrzowic do Sączowa ma wielkie znaczenie.
Stanowi dwukierunkowy łącznik na trasie Pyrzowice – Sączów i ułatwia pielgrzymom
dostęp do sieci szlaków pielgrzymkowych na południu Polski
i jednocześnie ułatwienia powrót do domów,
po zakończeniu pielgrzymowania tymi szlakami.

Bóg kocha Ciebie także w Poniedziałek, 20 Maja,

Anastazy, Asteriusz, Bazyli, Bazylid, Bazylis, Bernardyn, Bernardyna, Bronimir, Iwo, Sawa, Teodor, Wiktoria