Granie dla św. Jakuba - pielgrzymka trębacza

W poniedziałkowe popołudnie, 10 czerwca 2019 r. do parafii w Sączowie przybył pielgrzym pan Piotr Damasiewicz. Nie było by w tym wydarzeniu nic niezwykłego, bo pielgrzymi w naszej parafii to już jest zwyczajność, gdyby nie fakt, że pojawienie się gościa miało bardzo szerokie spektrum.

Pan Piotr jest muzykiem, artystą, cenionym trębaczem jazzowym, dyrygentem, aranżerem, kompozytorem, improwizatorem, muzycznym edukartorem i multiinstrumentalistą. Ze wszystkich instrumentów najbardziej ukochał trąbkę.  Był uczestnikiem programu Take Five Europe. Jest laureatem licznych nagród i wyróżnień. W 2012 roku zdobył Fryderyka w kategorii jazzowy debiut za nagrany album z orkiestrą Aukso.  I to wszystko -  w jednej osobie. W postawnym mężczyźnie tkwi wiele talentów i pasji. Jeszcze więcej radości życia i energii.

Ciągłe zabieganie w muzycznym biznesie połączone z częstymi koncertami, wyjazdami, podróżami do innych miast, państw stało się dla muzyka niezwykle męczące i wyczerpujące. W natłoku spaw przyszła refleksja, aby codzienne obowiązki połączyć  z pasją, kontemplacją i odkrywaniem świata z innej strony.

13 maja bieżącego roku wyruszył w samotną, pieszą pielgrzymkę szlakiem św. Jakuba. Jedyną towarzyszką wędrówki jest trąbką. Pielgrzym swoją wędrówkę rozpoczął na granicy polsko – ukraińskiej od miejscowości Korczowa. Celem wędrówki jest Santiago de Compostela w Hiszpanii. Całą wędrówkę muzyk zaplanował na pół roku.  W Santiago de Compostela ma zamiar się pojawić w październiku bieżącego roku.

„Nachodził mnie ten szlak”  - mówi pielgrzym. „Szukałem możliwości grania solo na trąbce w kościołach, i przyszła taka myśl: będę szedł i grał. Przy okazji poznam ziemię przodków. Moja rodzina zamieszkuje tereny małopolski i  podkarpackie.”

Realizacja zamierzenia jest możliwa dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które przyjęło złożony przez muzyka projekt i  przyznał stypendium na prowadzenie badań naukowych. Badania obejmują problem wpływu brzmienia na interpretację i improwizację oraz percepcję muzyka. Muzyk w czasie koncertów w odwiedzanych obiektach bada ich poziom akustyki.

Muzyk podkreśla, że jego wędrówka ma ekumeniczny i szeroko kulturowy wymiar. Założył, że w czasie wędrówki odwiedzi 100 miejsc kultu religijnego różnych wyznań. Wśród obiektów sakralnych będzie odwiedzał kościoły katolickie, cerkwie, synagogi i zbory. W każdej świątyni zagra 6 – 7 utworów.  Materiał opracowany podczas 100 recitali zostanie opracowany i opublikowany w specjalnym raporcie stypendialnym. Wyniki badań muzyk wykorzysta również w swojej pracy doktorskiej. Muzyk otworzył przewód doktorski na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Nasza świątynia stała się kolejnym obiektem badań muzyka. W zupełnej ciszy, bez większej publiczności muzyk zagrał kilka utworów na trąbce. Po koncercie chwalił akustykę naszego kościoła, jego klimat.

Utalentowanemu pielgrzymowi życzymy bezpiecznej wędrówki

i ciągłej opieki św. Jakuba.

Życzymy udanych badań i realizacji wszelkich zamierzeń.

Buen Camino.

Bóg kocha Ciebie także w Piątek, 19 Kwietnia,

Adolf, Adolfa, Adolfina, Alf, Cieszyrad, Czesław, Czech, Czechasz, Czechoń, Leon, Leontyna, Pafnucy, Tymon, Werner, Włodzimierz