Święcenie pokarmów w sączowskim kościele

Nieodłączną częścią wielkanocnych tradycji jest święconka. Pokarmy, które w wielkanocną niedzielę trafią na nasze stoły, tradycyjnie błogosławione są w Wielką Sobotę. W sączowskiej parafii proboszcz odwiedzał od samego rana poszczególne miejscowości należące do parafii i ulice Sączowa, gdzie święcił pokarmy przyniesione przez parafian. Ostatnie święcenie pokarmów w parafii odbyło się w parafialnym kościele o godz. 12.00.

Kościół zapełnił się po brzegi wiernymi parafianami i gośćmi. Zapachniało wędzoną szynką, kiełbaskami, smakowitymi wypiekami. Wszyscy przynieśli do kościoła do kościoła pięknie przyozdobione koszyczki, by poświęcić między innymi: jajka, chleb, sól, wędliny i babkę. W wielu koszyczkach dodatkowo znalazły się pieprz, chrzan, ser, zajączek lub kurczaczek oraz symbolizujący zmartwychwstanie Chrystusa baranek z chorągiewką. Większość koszyczków już tradycyjnie parafianie ożywili wiosennie bukszpanem lub innymi zielonymi akcentami.

Radość z nadchodzących świąt splatała się z zadumą i nostalgią. Bo oto w ołtarzu Grobu Pańskiego spoczywa umęczone ciało naszego Pana. Wiara i nadzieją jest siłą człowieka. Już niebawem śmierć zostanie pokonana. Pan zmartwychwstanie. W oczekiwaniu na radosne Alleluja wierni adorowali Najświętszy Sakrament w ołtarzu Grobu Pańskiego.

Bóg kocha Ciebie także w Środę, 8 Maja,

Dezyderia, Ilza, Marek, Michał, Piotr, Stanisław