Dożynki Powiatowo - Diecezjalne 2011

Gospodarzami tegorocznych dożynek Powiatowo – Diecezjalnych była Gmina Mierzęcice. Uroczystości dożynkowe obywały się w kościele parafialnym pw. Św. Mikołaja w Targoszycach. Dożynkowe obchody rozpoczęły się mszą św. odprawioną w intencji rolników i gospodarzy. Na wspólnej modlitwie zgromadzili się przedstawiciele całej sosnowieckiej diecezji pod przewodnictwem pasterza Diecezji Jego Ekscelencji księdza biskupa ordynariusza Grzegorza Kaszaka, przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i gminnych z powiatu będzińskiego, parlamentarzyści, członkowie organizacji społecznych: Kół Gospodyń Wiejskich, Ochotniczych Straży Pożarnych oraz wierni z diecezji sosnowieckiej. Starostami dożynek byli: pani Teresa Serwecińska i pan Jacek Bara.

Mszę św. odprawił biskup sosnowiecki. Głównymi celebransami byli: ks. Janusz Rakoczy, proboszcz parafii św. Mikołaja w Targoszycach i kanclerz ks. Mariusz Karaś. Na uroczystości obecny był również opiekun rolników Diecezji Sosnowieckiej ks. Artur Przybyłko. W homilii ks. biskup podkreślił znaczenie pracy i trudu rolników. - Praca rolnika jest istotna i wszyscy jesteśmy dłużnikami tych, którzy się jej poświęcają – przypominał słowa Jana Pawła II, ks. biskup Kaszak mówiąc o roli rolniczego trudu w życiu społecznym.

Sołectwo Sączów i sączowską parafię św. Jakuba Ap. reprezentowały członkinie Koła Gospodyń Wiejskich i druhowie OSP oraz proboszcz i dziekan sączowski ks. Marek. Członkinie KGW i druh OSP ze Sączowa reprezentowali dekanat sączowski uczestnicząc w procesji z darami. W procesji ofiarnej w czasie mszy św. na ręce księdza biskupa ordynariusza Grzegorza Kaszaka złożyli dar w postaci obfitego kosza wędlin.
W procesji z darami szli: Joanna Frączek oraz Barbara i Bronisław Czapla.

Po uroczystościach religijnych dożynkowy korowód przemaszerował na błonia przy kościele w Targoszycach, gdzie odbyła się druga część dożynkowych uroczystości. Korowód dożynkowy tworzyły m.in. poczty sztandarowe, Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, delegacje kół gospodyń, które niosły wieńce dożynkowe. Na dożynkowej scenie prezentowały się zespoły muzyczne i śpiewacze. Gminę Bobrowniki reprezentował zespół śpiewaczy „Twardowianki” z Twardowic. Gwiazdą wieczoru była legenda polskiej sceny rozrywkowej, zespół „Trubadurzy”. Wszyscy uczestnicy tegorocznych dożynek przy biesiadnych stołach bawili się do późnych godzin wieczornych.

Galeria zdjęć:
Diecezja Sosnowiecka - Foto Dożynki Targoszyce 2011 (cz. 1)
Diecezja Sosnowiecka - Foto Dożynki Targoszyce 2011 (cz. 2)

Bóg kocha Ciebie także w Poniedziałek, 20 Maja,

Anastazy, Asteriusz, Bazyli, Bazylid, Bazylis, Bernardyn, Bernardyna, Bronimir, Iwo, Sawa, Teodor, Wiktoria