Odpust Parafialny 2011

W dniu 31 lipca 2011 r. przeżywaliśmy uroczyście święto patrona naszego kościoła i parafii św. Jakuba Apostoła. Tegoroczne uroczystości odpustowe miały bardzo uroczystą oprawę. Sumę odpustową odprawił i kazanie wygłosił ks. Józef Ośródka proboszcz parafii Nawiedzenia NMP w Sosnowcu. Ks. Józef był m.in. wikariuszem w Rogoźniku, proboszczem w Chruszczobrodzie i w Wojkowicach. Na uroczystości odpustowe w naszej parafii przybyli przedstawiciele władz powiatowych i samorządowych oraz parlamentarzyści. Do kościoła w barwnym korowodzie z towarzystwem Orkiestry Dętej w Tąpkowicach pod batutą kapelmistrza Grzegorza Zawodniaka przybyły delegacje Kół Gospodyń Wiejskich z Sączowa, Pyrzowic i Celin oraz Jednostki Ochotniczych Straży Pożarnych z tych miejscowości. Po Mszy świętej odpustowej odbyła się uroczysta procesja wokół kościoła.
Uroczystości odpustowe w naszej parafii były okazją do promocji działań stowarzyszenia regionalnego Forum dla Zagłębia Dąbrowskiego. Wierni i goście mieli okazję zobaczyć wystawę „Droga św. Jakuba”, którą przygotowało stowarzyszenie na placu kościelnym. Po uroczystej sumie odpustowej odbyła się ceremonia poświęcenia muszli (symbolu Drogi Jakubowej) i odsłonięcia tablicy Via Regia.
Po mszy św. o godz. 9.00 zgromadzeni w kościele wierni wysłuchali wykładu pana Dariusza Jurka prezesa stowarzyszenia FdZD.

Zapraszamy do odsłuchania dwóch nagrań:

Święto patrona kierowców i pielgrzymów

Święty Krzysztof miał pochodzić z Małej Azji, z prowincji rzymskiej Licji i tam ponieść śmierć męczeńską za panowania cesarza Decjusza ok. 250 roku. Jest jednym z 14 Wspomożycieli, czyli szczególnych patronów. Imię Krzysztof wywodzi się z języka greckiego i oznacza tyle, co "niosący Chrystusa". Wyróżniał się za to niezwykłą siłą. Postanowił więc oddać się w służbę najpotężniejszemu na ziemi panu. Służył najpierw królowi swojej krainy. Kiedy przekonał się, że król ten bardzo boi się szatana, wstąpił w jego służbę. Pewnego dnia przekonał się jednak, że szatan boi się imienia Chrystusa. To wzbudziło w nim ciekawość, kim jest ten Chrystus, którego boi się szatan. Opuścił więc służbę u szatana i poszedł w służbę Chrystusa. Zapoznał się z nauką chrześcijańską i przyjął Chrzest św. Za pokutę i dla zadośćuczynienia, że służył szatanowi, postanowił zamieszkać nad Jordanem, w miejscu, gdzie woda była płytsza, by przenosić na swoich potężnych barkach pielgrzymów, idących ze Wschodu do Ziemi Świętej. Pewnej nocy usłyszał głos Dziecka, które prosiło go o przeniesienie na drugi brzeg. Kiedy je wziął na ramiona, poczuł ogromny ciężar, który go przytłaczał tak, iż zdawało mu się, że zapadnie się w ziemię. Zawołał: "Kto jesteś, Dziecię?" Otrzymał odpowiedź: "Jam jest Jezus, twój Zbawiciel. Dźwigając Mnie, dźwigasz cały świat". Pan Jezus miał mu wtedy przepowiedzieć rychłą śmierć męczeńską. Jest patronem Ameryki i Wilna; siedzib ludzkich i grodów oraz chrześcijańskiej młodzieży, kierowców, farbiarzy, flisaków, introligatorów, modniarek, marynarzy, pielgrzymów, podróżnych, przewoźników, tragarzy, turystów i żeglarzy. Orędownik w śmiertelnych niebezpieczeństwach. W dzień jego dorocznej pamiątki poświęca się wszelkiego rodzaju mechaniczne pojazdy. W naszej Parafii po mszy świętej o godz. 16.00 odbyło się poświęcenie pojazdów i kierowców. Ceremonii poświecenia dokonał proboszcz ks. Marek. Wszyscy kierowcy otrzymali od proboszcza pamiątkowe breloczki do kluczy z wizerunkiem św. Krzysztofa.

Parafia Sączów

Bóg kocha Ciebie także w Czwartek, 9 Maja,