Jubileusz 60 – lecia OSP w Celinach

W sobotę 27 czerwca 2015 r. druhowie strażacy z OSP z Celin świętowali Jubileusz 60 – lecia istnienia swojej organizacji. Przez 60 lat wiele pokoleń strażaków ochotników pracowało i angażowało się w działalność na rzecz Jednostki i społeczeństwa. Początki, jak zawsze były trudne. Brakowało sprzętu, wyposażenia i funduszy, ale nigdy nie zabrakło chęci do pracy, zaangażowania i determinacji. Dzięki temu po 60 latach Jednostka OSP w Celinach może pochwalić się wieloma sukcesami i osiągnięciami.

Jubileusz 60 lat, to znaczący czas w historii, to czas życia kilku pokoleń. To z pewnością powód do dumy, do licznych wspomnień, ale także do godnego świętowania w gronie przyjaciół i zaproszonych gości. Na Jubileusz OSP w Celinach przybyły delegacje druhów strażaków z OSP działających na terenie gminy Ożarowice i jednostek zaprzyjaźnionych z parafii w Sączowie – z Myszkowic i Sączowa, delegacje członkiń KGW z gminy Ożarowice i z Sączowa i Myszkowic należących do parafii w Sączowie , przedstawiciele władz gminnych z gospodarzem gminy Ożarowice wójtem Grzegorzem Czaplą na czele, przedstawiciele władz samorządowych z gminy Ożarowice i powiatu tarnogórskiego. Gośćmi honorowymi na jubileuszowej uroczystości w Celinach byli również przedstawiciele zarządów OSP gminnych i powiatowych w osobach: Jan Ozga, Jan Jenczek i Stefan Wyszyński oraz delegat PSP w Tarnowskich – Górach.

W Jubileuszowych obchodach licznie uczestniczyła społeczność Celin, która w ten sposób chciała uczcić i uhonorować działalność i pracę swoich strażaków ochotników.

Świętowanie Jubileuszu OSP w Celinach rozpoczęło się od uroczystej Mszy świętej odprawionej w intencji wszystkich strażaków i ich rodzin przy ołtarzu polowym przygotowanym przed nową Świetlicą. Jubileuszową Eucharystię odprawili wspólnie dziekan i proboszcz parafii w Sączowie ks. Marek Sendal i ks. kanonik Jan Kononow z parafii w Tąpkowicach. W homilii ks. Marek Sendal podkreślił znaczenie służby strażaków ochotników dla dobra swojego sołectwa, parafii i gminy.

Oprawę muzyczną podczas jubileuszowej Eucharystii zapewniła Orkiestra Dęta OSP w Ożarowicach.

W Jubileuszowe obchody OSP w Celinach wpisało się inne doniosłe wydarzenie. W tym dniu miało miejsce oficjalne otwarcie i oddanie do użytku nowej Świetlicy sołeckiej. Po Mszy św. księża Marek Sendal i Jan Kononow poświęcili nowo wybudowaną Świetlicę.
Po zakończeniu religijnych uroczystości nastąpiła część oficjalna obchodów według ceremoniału strażackiego. Druhowie OSP w Celinach przypomnieli ważne fakty z 60 – letniej historii działalności swojej Jednostki. Zaproszeni goście złożyli gratulacje druhom z Celin z okazji Jubileuszu ich Jednostki. Nie mogło zabraknąć również odznaczeń dla strażaków. Na ich mundury powędrowały złote, srebrne i brązowe Medale za Zasługi dla Pożarnictwa, odznaki Strażak Wzorowy oraz Za wysługę lat. Zasłużeni strażacy otrzymali również dyplomy i podziękowania za swoją ofiarną służbę w szeregach OSP w Celinach.

Na zakończenie uroczystości Jubileuszowych odbył się ceremoniał oficjalnego otwarcia obiektu nowej Świetlicy w Celinach. Przecięcia symbolicznej wstęgi dokonał wójt gminy Ożarowice p. Grzegorz Czapla i Prezes Zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach p. Andrzej Pilot. Prezes OSP w Celinach druh Andrzej Pawełczyk odebrał z rąk wójta gminy Ożarowice p. Grzegorza Czapli klucze do nowej Świetlicy. Po oficjalnych uroczystościach gospodarze zaprosili wszystkich przybyłych gości na poczęstunek w murach nowej Świetlicy. Wszyscy mogli zwiedzić i podziwiać nowy obiekt oddany do użytku społeczności Celin. Nowa świetlica prezentuje się bardzo okazale i imponująco.

Gospodarze przygotowali wiele atrakcji dla wszystkich uczestników jubileuszowej uroczystości. Plac przy nowej Świetlicy zamienił się w wielkie wesołe miasteczko dla uciechy najmłodszych. Na terenie placu OSP w Celinach odbywały się również zabawy dla dzieci prowadzone przez animatora.

W godzinach popołudniowych dla biesiadujących mieszkańców Celin i gości zorganizowano występy grup tanecznych, koncert Dziecięcego Zespołu Śpiewaczego Gminy Ożarowice oraz koncert Młodzieżowego Zespołu Wokalnego BEMOL. Jubileuszowe obchody zakończyła zabawa taneczna na kręgu pod chmurką.

Wszyscy uczestnicy uroczystości wspólnie świętując i ciesząc się z Jubileuszu OSP w Celinach z podziwem obserwowali zaangażowanie druhów strażaków z OSP w Celinach i z zazdrością spoglądali na efekty ich pracy i osiągnięcia.

Druhny i Druhowie OSP w Celinach
Z okazji Jubileuszu 60 – lecia powstania i działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Celinach
przekazujemy wam wyrazy najgłębszego uznania i szacunku.

Działalność Waszej Jednostki OSP dała świadectwo ofiarności
i pełnej poświęcenia służby dla całej społeczności lokalnej jako wzór godny do naśladowania.

Dziękując za wiele lat służby społeczeństwu życzymy dalszego rozwoju Jednostki,
wytrwałości w realizacji zamierzeń i sukcesów w życiu osobistym.

Życzymy także, by kolejne lata były równie owocne jak te,
których Jubileusz mieliśmy okazję świętować.

Niech patron strażaków św. Florian otacza Was nieustającą opieką
i pomaga w ciężkiej służbie dla dobra ludzi i na chwałę Bogu.

Szczęść Boże.

Bóg kocha Ciebie także w Wtorek, 23 Kwietnia,