Parafialne obchody Dnia Strażaka

Święto strażaków przypada na 4 maja, patronem zaś jest święty Florian. To on ma w opiece strażaków, którzy często w akcjach ryzykują swoje życie i zdrowie, gdy ratują poszkodowanych i ich dobytek. Święty Florian jest jednym z nielicznych patronów, którzy mocno tkwią w naszej miejscowej tradycji. Prawie każdy rozpozna wizerunek św. Floriana ze skopkiem wypełnionym wodą, którą gasi płonący budynek. Taki wizerunek świętego znajduje się również w bocznym ołtarzu Najświętszego Serca Jezusowego w naszej świątyni jako jeden z trzech zmieniających się obrazów.

Specyfiką naszej lokalnej społeczności, zakorzenioną w historii są zastępy Ochotniczej Straży Pożarnej. W naszych małych miejscowościach druhowie z OSP nie tylko gaszą pożary i ratują ludzi i ich dobytek, ale również mają ogromny wpływ na wychowanie młodych ludzi, kultywowanie tradycji oraz integrowanie miejscowej ludności.

W naszej parafii rycerze św. Floriana świętowali w sobotę 2 maja 2015 r. Uroczystości parafialne rozpoczęły się od Mszy św. odprawionej w naszym kościele w intencji strażaków i ich rodzin o godz. 14.00. Mszy św. przewodniczył proboszcz ks. Marek Sendal.

W uroczystej Eucharystii wzięły udział zastępy Ochotniczych Straży Pożarnej z Sączowa i Celin. Druhów z jednostki OSP w Myszkowicach reprezentował tylko jeden strażak. Wspólnie z ochotnikami strażakami podczas Eucharystii modlili się zaproszeni goście. Władze samorządowe naszej gminy reprezentował wójt i prezes Gminnego Zarządu OSP w Bobrownikach p. Arkadiusz Ziemba oraz wiceprzewodniczący Rady Gminy Bobrowniki p. Stanisław Przybylak. Obecni byli również członkowie Rady Gminy Bobrowniki z sołectwa Sączów: p. Tomasz Gwóźdź i p. Szczepan Michalak, który jednocześnie pełni funkcję prezesa OSP w Sączowie. Uroczystość zaszczycili swoją obecnością przedstawiciele organizacji działających w sołectwach należących do parafii w Sączowie.

Na uroczystość przybyli:
• prezes Kółka Rolniczego w Sączowie - p. Edward Kocot oraz członek Zarządu KR w Sączowie p. Czesława Nabrdalik
• prezes Klubu Sportowego „Płomień Sączów” – p. Zygmunt Gonkiewicz
• prezes Koła PSL w Sączowie – p. Kazimierz Cichoń
• pracownica Domu Kultury w Sączowie – p. Barbara Gajdzińska
• sołtysi sołectw: z Myszkowic – p. Marek Kamiński, z Sączowa – p. Jadwiga Jakubowska i Celin – p. Jerzy Gnacik.
Jak zawsze, co roku w obchodach Dnia Strażaka wzięły również udział członkinie Koła Gospodyń Wiejskich ze Sączowa.
Na uroczystość spóźniony ze względu na nadmiar obowiązków przybył również druh Zdzisław Banaś - wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP i Prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP.

Podczas Mszy św. proboszcz w swym kazaniu podkreślił znaczenie służby strażaków dla dobra i bezpieczeństwa społeczeństwa. Nasz kapłan zwrócił również uwagę na wielkie tradycje chrześcijańskie kultywowane wśród społeczności strażackiej oraz duże zaangażowanie druhów strażaków z jednostek OSP z naszej parafii w życie religijne i prace na rzecz wspólnoty parafialnej. Ks. proboszcz stwierdził: „Zawsze mogę na Was liczyć.”

Na zakończenie kazania ks. proboszcz zwracając się do strażaków powiedział: „Nie liczcie na ludzką wdzięczność za swoją ciężką i ofiarną służbę. Dzisiaj w dniu Waszego święta, na tej Mszy św. powinni być ci wszyscy, którym kiedyś pomogliście w ciężkich sytuacjach.”  Po zakończeniu uroczystości kościelnych wszyscy druhowie i zaproszeni goście uformowali orszak i wspólnie przeszli do nowej Strażnicy OSP w Sączowie na dalszą część odchodów.  W gościnnych progach Strażnicy OSP w Sączowie wszystkich przybyłych powitał prezes OSP w Sączowie druh Szczepan Michalak i zaprosił do wspólnego świętowania.

Święto strażaków jest okazją do wyrażenia swej wdzięczności i podziękowania strażakom
za ich trud, poświęcenie, ofiarność i gotowość niesienia pomocy o każdej porze dnia i nocy.
Wszystkim druhom strażakom życzymy, aby służba przynosiła im osobistą satysfakcję i wdzięczność ludzi.
Niech święty Florian obdarza strażaków swoją opieką,
bezpiecznie prowadzi po drogach życia i pomaga wypełniać służbę
dla dobra ludzi i na chwałę Bogu.

Bóg kocha Ciebie także w Wtorek, 23 Kwietnia,

Adalbert, Gerard, Gerarda, Gerhard, Helena, Jerzy, Wojciech