Bierzmowanie w parafii

Bierzmowanie jest dopełnieniem i umocnieniem tego, co zostało zapoczątkowane chrztem, czyli nowego życia „ z wody i Ducha”. Jest to kolejny sakrament inicjacji chrześcijańskiej. Bierzmowany zostaje ściśle związany z Kościołem i bierze czynny udział w jego zbawczej misji. Bierzmowanie to sakrament dojrzałości chrześcijańskiej i dlatego w naszej parafii był poprzedzony długotrwałym i dogłębnym pouczeniem i przygotowaniem kandydatów do przyjęcia tego sakramentu. Młodzież przygotowywała się do tego wyjątkowego momentu poprzez spotkania formacyjne prowadzone specjalnie dla nich przez naszego kapłana - proboszcza ks. Marka Sendala.

W poniedziałek, 27 kwietnia 2015 roku w naszej wspólnocie parafialnej młodzież przeżywała swoje święto. Grupa 25 dziewcząt i chłopców z sączowskiej parafii przyjęła bierzmowanie.

O godz. 18.00 rozpoczęła się uroczysta Msza św. koncelebrowana, która zgromadziła obok kandydatów do bierzmowania, członków ich rodzin, świadków, gości i parafian. Świadkami uroczystości Bierzmowania i uczestnikami wspólnej modlitwy byli również księża z sączowskiego Dekanatu i parafii zaprzyjaźnionych. Eucharystii przewodniczył J. E. Bp dr Piotr Skucha.

Na początku Eucharystii wszystkich zebranych na uroczystości księży i gości powitał proboszcz sączowskiej parafii. W imieniu rodziców młodzieży przystępujących do Sakramentu Bierzmowania słowa powitania wygłosiła pani Edyta Duda w towarzystwie pana Mariusza Dyszego. Przedstawiciele rodziców poprosili Księdza Biskupa o udzielenie młodzieży Sakramentu Bierzmowania, modlitwę i pasterskie słowo.

W homilii Ksiądz Biskup szukał odpowiedzi na odwiecznie zadawane pytanie: czym jest wiara? Kaznodzieja wskazał na znaczenie Ewangelii w życiu młodego człowieka. Na koniec podkreślił, że tylko Zmartwychwstały Chrystus jest źródłem wiary, mocą dla Kościoła i sensem istnienia każdego człowieka.

Nawiązując do obchodzonej w minioną niedzielę tzw. Niedzielę Dobrego Pasterza bp. Skucha przypomniał, że „Chrystus zna owce swoje i one go znają. On pozostaje z Nimi w chwilach zagrożenia i niepewności”.
Po kazaniu Ksiądz Biskup udzielił młodzieży Sakramentu Bierzmowania. Młodzież w obecności swoich świadków przyjmowała ten Sakrament w wielkiej powadze i skupieniu.

Uroczysta Eucharystia przebiegała z dużym udziałem młodzieży, która postawą i aktywnością dawała świadectwo swojej dojrzałości i dobrego przygotowania. Czytanie mszalne czytał Szymon Dyszy. Śpiewy psalmu wykonały w duecie: Ada Duda i Wiktoria Gruszka. Modlitwę wiernych odczytali: Martyna Lazar i Karol Kocot.

Po skończonej Uroczystości nowo bierzmowani podziękowali Ekscelencji za modlitwę i udzielenie sakramentu dojrzałości chrześcijańskiej. W imieniu Bierzmowanych podziękowanie na ręce Księdza Biskupa i Proboszcza wygłosił Dominik Kocot. Zapewnił przy tym, że sączowska młodzież nie zawiedzie zaufania Chrystusa i Kościoła, którym dzisiaj przez bierzmowanie zostali obdarzeni.

Niech Duch Święty towarzyszy młodzieży na drogach dojrzałego, chrześcijańskiego życia.

Bóg kocha Ciebie także w Piątek, 29 Marca,

Cyryl, Czcirad, Eustachy, Eustachiusz, Ostap, Wiktoryn