Strona główna   Ogłoszenia i intencje   Liturgia   Duszpasterstwo   Historia   Multimedia   Cmentarz   Kontakt




77
61


Triduum Paschalne 2015


Wielki Czwartek – wspomnienie ostatniego spotkania Jezusa Chrystusa i Apostołów

Wielki Czwartek to początek Triduum Paschalnego. W tym dniu obchodzimy pamiątkę ustanowienia sakramentów Eucharystii i Kapłaństwa. W naszym kościele parafialnym o godz. 18.00 proboszcz parafii ks. Marek Sendal odprawił Mszę Wieczerzy Pańskiej. Liturgia tego dnia zakończyła się przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do tzw. Ciemnicy, czyli ołtarza adoracji. Nie zabrakło w tym dniu również życzeń dla naszego kapłana, które złożyły dzieci.
 

Wielki Piątek – wspomnienie sądu, męki i śmierci Chrystusa

Wielki Piątek jest drugim dniem Triduum Paschalnego – dramatycznym dniem sądu, męki i śmierci Chrystusa. Jest to jedyny dzień w roku, kiedy nie jest sprawowana Msza św. Przez cały dzień w naszym kościele trwała Adoracja Najświętszego Sakramentu w Ciemnicy. O godz. 18.00 parafianie sączowscy, goście i pielgrzymi zgromadzili się w tym dniu w świątyni na rozważaniach męki pański i adoracji Krzyża Świętego. Po liturgii eucharystycznej Ciało Chrystusa zostało przeniesione uroczyście do adoracji do Grobu Pańskiego. Jak co roku straż przy Grobie Jezusa pełnili druhowie z OSP w Sączowie. Grób Pański jest dekoracją przygotowaną na pamiątkę śmierci Chrystusa. W naszej świątyni nad przygotowaniem tej dekoracji pracowali parafianie i druhowie z OSP w Sączowie pod kierunkiem ks. proboszcza.
 
 

Wielka Sobota – sobota wielkiego oczekiwania

Wielka Sobota jest dniem wyciszenia i oczekiwania na przyjście Jezusa Chrystusa. Od godzin rannych w naszym kościele trwała adoracja Najświętszego Sakramentu w kaplicy Grobu Pańskiego. Obchody Wielkiej Soboty rozpoczęły się Liturgią Światła. Przed świątynią ks. proboszcz dokonał poświęcenia ognia, symbolizującego światłość, której udziela nam Bóg, przez swojego Syna. Następnie poświęcił Paschał, który jest symbolem Zmartwychwstałego Pana. Zapalony Paschał nasz kapłan uroczyście wniósł do kościoła przekazując uczestnikom liturgii jego płomień. Zapalenie świec i przekazywanie sobie nawzajem światła, ukazuje, że Zmartwychwstały Pan łączy wiernych we wspólnocie Kościoła. Liturgia słowa to kolejna część Wigilii Paschalnej. Czytania ze Starego i Nowego Testamentu odczytywali lektorzy: Kamil Matyja i Katarzyna Hetmańczyk. Punkt kulminacyjny obchodów Wigilii Paschalnej stanowiła Liturgia Chrzcielna, podczas której proboszcz dokonał poświęcenia wody chrzcielnej. Wszyscy parafianie i goście uczestniczący w liturgii, przygotowani przez czterdziestodniową pokutę odnowili przyrzeczenia chrzcielne. Kiedy zapadł zmrok w parafialnej świątyni ks. proboszcz odprawił Mszę Wigilii Paschalnej.











Bóg kocha Ciebie także w Piątek, 19 Kwietnia,
2024 roku.


Do końca roku zostało 
257 dni.

Imieniny obchodzą:
Adolf, Adolfa, Adolfina, Alf, Cieszyrad, Czesław, Czech, Czechasz, Czechoń, Leon, Leontyna, Pafnucy, Tymon, Werner, Włodzimierz

_____________________________________

Statystyka
Osób online: 5







                             

stat4u