Historia parafii w Czausach

Pierwszy kościół i klasztor Ojców Karmelitów w Czausach, jako jedna z nowych duszpasterskich filii powstałej diecezji mohylewskiej. Został pobudowany po 1612 roku, kiedy w Smoleńsku założono diecezję katolicką. Po wojnie moskiewskiej 1654-1667 parafia rzymsko-katolicka w Czausach liczyła jedynie 150 osób i nie miała własnego duszpasterza. Opiekował się nią – o. Serafin Karbaszewicz z Mścisławia.
W 1832 roku kościół został zamknięty, a Ojcowie Karmelici wygnani „ (…) za procesje religijne i patriotyczne, które zakonnicy pozwalali sobie urządzać podczas powstania 1830-1831…”. Parafia została administracyjnie filią kościoła w Czerikowie, choć w tym czasie liczyła już około 1000 osób.
Zaraz po ukazie cara Mikołaja II z 1905 roku „O umocnieniu początków tolerancji religijnej” mieszkańcy Czaus wybudowali nowy kościół pod wezwaniem „Najświętszej Maryi Panny – Królowej”. Ten kościół, wybudowany na miejscu dzisiejszej siedziby Agroprom Banku, został zburzony podczas II wojny światowej.
W latach 1915-1920 duszpasterzem w Czausach był ks. Wiktor Gogolewski, który podczas posługi choremu zaraził się tyfusem i zmarł. Miał zaledwie 39 lat. Pochowany został w Czausach na katolickim cmentarzu, gdzie spoczywa do dziś. Parafianie z Czaus ufundowali w tym miejscu pomnik.
W latach 1923-1928 administratorem parafii w Czausach był ks. Mikołaj Koncewicz. Został on aresztowany w 1933 roku, a dalsze losy jego życia pozostają do dziś nieznane. Znając losy duchowieństwa z tego okresu, można przyjąć, że został zamordowany przez władze sowieckie.
Ostatnim proboszczem przed II wojną światową był ks. Józef Łukjanin. Został on aresztowany 30 września 1929 roku i rozstrzelany w sowieckich łagrach.
17 grudnia 1994 roku pierwszy raz po prześladowaniach religijnych przez władze radzieckie została odprawiona Msza św. w Czausach, w prywatnym domu.
Od wiosny 1995 roku wierni zaczęli gromadzić się na cmentarzu katolickim i tam w każdą sobotę była sprawowana liturgia Mszy świętej. Wielu przyjęło sakrament Chrztu świętego, przystępowało do I Komunii świętej i przyjmowało sakrament Małżeństwa. Rozpoczęła się na nowo posługa duszpasterska w Czausach. Oficjalnie została zarejestrowana parafia w Czausach pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny – Matki Kościoła.
W okresie zimowym wierni gromadzili się na liturgię w prywatnym domu. Jesienią 1996 roku pierwszy proboszcz w Czausach, ks. Karol Tomecki, zakupił na potrzeby wspólnoty wiernych dom w przy ul. Frunze 27, w którym wierni urządzili kaplicę.
Latem 1997 roku nowym proboszczem parafii w Czausach został ks. Franciszek Rudź. Wtedy narodziła się myśl i potrzeba zbudowania nowego kościoła. Poświecenie placu pod budowę nowego kościoła odbyło się 31 sierpnia 1999 roku. Wtedy miała miejsce pierwsza od 1910 roku kanoniczna wizytacja biskupia.
1 czerwca 2002 roku został konsekrowany nowy kościół katolicki w Czausach przez Jego Eminencje Księdza Kazimierza Kardynała Świątka ówczesnego Ordynariusza Diecezji Mińsko – Mohylewskiej.
Kolejnymi duszpasterzami w Czausach byli: ks. Sergiusz Borowniow i ks. Andrzej Tabor. Od 21 grudnia 2006 roku, kiedy parafia nie miała stałego duszpasterza, niedzielną Mszę świętą odprawiał ks. Paweł Szyłak z Kryczewa.
5 sierpnia 2007 roku stałą posługę duszpasterską w Czausach podjęli Ojcowie Pijarzy.

Bóg kocha Ciebie także w Piątek, 29 Marca,

Cyryl, Czcirad, Eustachy, Eustachiusz, Ostap, Wiktoryn