Peregrynacja Symboli Światowych Dni Młodzieży

Symbolami Dni Młodzieży z całego świata stał się Krzyż Światowych Dni Młodzieży i Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani.
Wokół „Krzyża Roku Świętego” narodziła się i rozwinęła inicjatywa Jana Pawła II dotycząca organizacji Światowych Dni Młodzieży. Obok Krzyża ŚDM umieszczony jest obraz Matki Bożej. W obrazie Salus Populi Romani, który jest ikoną typu hodegetria widnieje Maryja z Dzieciątkiem Jezus na rękach.
Symbole ŚDM zawsze towarzyszą spotkaniom młodych z całego świata podczas obchodów Światowych Dni Młodzieży.

Peregrynacja Symboli Światowych Dni Młodzieży w Diecezji Sosnowieckiej rozpoczęła się 14 lutego 2015 roku od parafii św. Jana w Pilicy. Symbole Światowych Dni Młodzieży do Diecezji w Sosnowcu przejęte zostały od reprezentantów Diecezji Kieleckiej.

Krzyż i Ikona Matki Bożej po naszej Diecezji wędrować będą przez dwa tygodnie. Przez ten czas Symbole będą zanosić w najdalsze rejony Diecezji orędzie Bożego Miłosierdzia oraz przypominać, że już za nieco ponad 500 dni do Polski na Światowe Dni Młodzieży przyjedzie papież Franciszek i setki tysięcy młodych z całego świata. Symbole odwiedzą blisko 50 kościołów parafialnych na terenie całej Diecezji Sosnowieckiej, kilka szkół, akademik Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, sosnowiecki szpital i więzienie oraz jaworznicką wspólnotę dla bezdomnych „Betlejem”.

W poniedziałek 23 lutego 2015 roku, w dniu w którym Symbole ŚDM przybyły do Sączowskiego Dekanatu odwiedziły wcześniej wspólnotę MB Anielskiej w Dąbrowie Górniczej oraz parafię Najświętszego Serca Pana Jezusa w Siewierzu. Po uroczystej Mszy św. i Adoracji w kościele w Siewierzu, Krzyż i Ikona została przewieziona do parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dobieszowicach.

Wędrówka Symboli ŚDM po naszej diecezji zakończy się 28 lutego 2015 roku Mszą św. w sosnowieckiej bazylice Katedralnej, podczas której reprezentanci wszystkich parafii z rąk Księdza Biskupa Grzegorza Kaszaka otrzymają kopie Krzyża i Ikony.

Bóg kocha Ciebie także w Piątek, 29 Marca,

Cyryl, Czcirad, Eustachy, Eustachiusz, Ostap, Wiktoryn