Strona główna   Ogłoszenia i intencje   Liturgia   Duszpasterstwo   Historia   Multimedia   Cmentarz   Kontakt




78
47


Dożynki Samorządowo - Diecezjalne 2014 w Dąbrowie Górniczej


Święto zakończenia całorocznych prac polowych i dziękczynienie za otrzymane zbiory w Diecezji Sosnowieckiej odbyło się 7 września 2014 roku w Dąbrowie Górniczej. Uroczystość Diecezjalna połączona była z dożynkami miejskimi Dąbrowy Górniczej. Na uroczystość przybyli rolnicy, sadownicy, działkowcy, pszczelarze i wszyscy trudzący się przy zapewnieniu pożywienia mieszkańcom naszej Ojczyzny z całej Diecezji Sosnowieckiej. Dożynki swoją obecnością uświetnili przedstawiciele władz samorządowych miasta Dąbrowy Górniczej, powiatów należących do Diecezji Sosnowieckiej, parlamentarzyści i działacze społeczni zrzeszeni w różnych organizacjach oraz księża z Dekanatu Sosnowieckiego z Pasterzem Diecezji – ks. Grzegorzem Kaszakiem.

W diecezjalnych uroczystościach dożynkowych uczestniczyła również delegacja i grupa wieńcowa z naszej parafii w Sączowie, którą tworzyli parafianie z Sączowa i Myszkowic. Członkami delegacji z naszej parafii były panie z KGW i parafianki z Sączowa i Myszkowic: Joanna Frączek, Barbara Zarodkiewicz – Czapla, Stanisława Kaim, Krystyna Nabrdalik, Karolina Twardokęs, Elżbieta Kamińska, Krystyna Przybylak, Wanda Stanik, Zdzisława Podgórska, Krystyna Duda, Antonina Morawiec, Zenobia Nabrdalik, Grażyna Czapla, Zdzisława Frączek, Mirosława Błaszkowska oraz panowie: Kazimierz Cichoń, Jacek Duda i Michał Nabrdalik. Delegacji z naszej parafii towarzyszył również Dziekan Dekanatu Sączowskiego i Proboszcz Parafii w Sączowie ks. Marek Sendal.

Tradycyjnie, jak każe obyczaj – rolnicy przygotowali okazałe wieńce dożynkowe, wykonane ze zbóż, ziół, kwiatów i innych płodów ziemi zebranych z pól w tym roku. Wszystkie wieńce dożynkowe uczestniczyły w Konkursie na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy.
Parafia w Sączowie również zgłosiła do konkursu wieniec dożynkowy wykonany przez parafianki i członkinie KGW w Sączowie panie: Joannę Frączek, Barbarę Zarodkiewicz – Czaplę, Elżbietę Małotę, Stanisławę Kaim i Krystynę Nabrdalik. Transport wieńca na miejsce obchodów dożynkowych zapewnił pan Jacek Duda.

Obchody dożynkowe rozpoczęły się na placu Wolności w centrum miasta Dąbrowy Górniczej, skąd barwny dożynkowy korowód prowadzony przez Miejską Orkiestrę Dętą z Dąbrowy Górniczej przemaszerował ulicami miasta do Bazyliki Najświętszej Marii Panny Anielskiej. Korowód tworzyli licznie zebrani rolnicy, ludzie pracujący przy produkcji żywności, grupy wieńcowe, członkinie Kół Gospodyń Wiejskich, druhowie z OSP i Straży Miejskiej, delegacje innych organizacji z województw śląskiego i małopolskiego, które przez swoją działalności kulturalną i społeczną pielęgnują tradycje ludowe na terenie Diecezji Sosnowieckiej oraz przedstawiciele władz samorządowych i państwowych.

W Bazylice NMP Anielskiej wszystkich uczestników uroczystości powitał ks. Andrzej Stasiak, proboszcz dąbrowskiej bazyliki. „Oddajemy dziś hołd spracowanym rękom polskiego rolnika. Tym rękom, które z trudnej, ciężkiej ziemi wydobywały chleb dla kraju, a w chwilach zagrożenia były gotowe tej ziemi strzec i bronić” – mówił w powitaniu ks. proboszcz. Podkreślając trud rolniczej pracy ks. proboszcz skierował do wszystkich rolników słowa podziękowań: „Dziękujemy wam rolnicy za to, że chcecie się z nami tym chlebem dzielić”.

Uroczystą Mszę św. Dziękczynną odprawił Biskup Diecezji Sosnowieckiej ks. Grzegorz Kaszak w asyście księży z Diecezji Sosnowieckiej. Wśród licznie zebranych księży przy ołtarzu posługę pełnił również Dziekan Dekanatu Sączowskiego i Proboszcz parafii w Sączowie ks. Marek Sendal. Wraz z ks. Biskupem Eucharystię w intencji rolników celebrował Diecezjalny Duszpasterz Rolników ks. kanonik Leszek Kołczyk – proboszcz parafii Sułoszowa.

W homilii ks. Biskup podkreślił wartość pracy rolnika, jej znaczenie dla całego narodu Polskiego oraz trudności z jakimi zmaga się polska wieś i polski rolnik. Ks. Biskup nawiązał w swoim kazaniu do obecnej sytuacji politycznej i wynikających z niej zagrożeń w związku z konfliktem na Ukrainie. Zwrócił uwagę na konsekwencje tej sytuacji, które bezpośrednio dotykają polskiego rolnika i są związane z nałożonym rosyjskim embargiem na polskie produkty rolnicze. Omawiając zaistniałe trudności ks. Biskup zaapelował do rolników: „nie marnujcie jedzenia, ale przekażcie je potrzebującym!”

Starostami tegorocznych dożynek byli rolnicy z dzielnicy Łęka w Dąbrowie Górniczej – pani Anna Michalik i pan Tomasz Pierwocha.

W czasie Eucharystii przedstawiciele wszystkich dekanatów i parafii z Diecezji Sosnowieckiej w procesji ofiarnej złożyli przygotowane Dary Ołtarza. Delegacje do ołtarza przyniosły m. in. owoce, warzywa, wypieki i wędliny. Dekanat Sączowski reprezentowała delegacja z parafii w Sączowie – panie: Joanna Frączek, Elżbieta Kamińska i Barbara Zarodkiewicz – Czapla. Od Dekanatu Sączowskiego delegacja złożyła na ręce ks. Biskupa dar w postaci staropolskiej pieczeni z indyka.

Po uroczystej Mszy św. ks. Biskup Grzegorz Kaszak poświęcił wszystkie wieńce dożynkowe. Po uroczystościach kościelnych wszyscy uczestnicy obchodów i zaproszeni goście przeszli ulicami miasta Dąbrowy Górniczej udając się do Parku Hallera, gdzie nastąpiła dalsza część dożynek. Na scenie dożynkowej przybyłych gości i uczestników przywitał prezydent miasta Dąbrowy Górniczej Zbigniew Podraza i Biskup Diecezji Sosnowieckiej ks. Grzegorz Kaszak. Podczas obrzędu dożynkowego starości tegorocznych dożynek przekazali wypieczone z tegorocznego ziarna bochenki chleba Księdzu Biskupowi oraz Prezydentowi miasta Dąbrowa Górnicza. Gospodarz miasta Dąbrowy i Diecezji Sosnowieckiej sprawiedliwie połamali bochny chleba i obdzielili nimi licznie zebranych mieszkańców miasta i uczestników dożynek. Komisja konkursowa Konkursu na Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy ogłosiła wyniki Konkursu. I miejsce w konkursie zajął wieniec wykonany przez Koło Gospodyń Wiejskich z Łaz (jerzmanowickich), II miejsce zajęli autorzy wieńca z Przegini, zaś III – Koło Gospodyń Wiejskich z Zedermana.

Wieniec przygotowany przez Parafię w Sączowie zdobył w konkursie wyróżnienie.

Uroczystości dożynkowe były okazją do wspólnej zabawy i spotkań rolników i członków delegacji z parafii i Diecezji Sosnowieckiej. Gospodarze dożynek z miasta Dąbrowy Górniczej przygotowali dla uczestników obchodów wiele atrakcji kulturalnych i kulinarnych. Wszystkie delegacje podjęte zostały wystawnym poczęstunkiem. Gospodarze dożynek częstowali wybornym ciastem i regionalnymi potrawami. Był wspaniały bigos, kiełbaski z rożna, swojski smalec i domowe ogórki kiszone oraz pieczywo – dorodne bochny chleba. Radosną atmosferę święta plonów ubogacały wspaniałe występy lokalnych zespołów ludowych, grup tanecznych oraz koncerty gwiazd polskiej estrady. Na dożynkowej scenie w pełnej krasie zaprezentował się Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Lachy” z Nowego Sącza. Gwiazdą wieczoru był zespół „Leszcze” z Katarzyną Pakosińską.

Dożynkowe święto w Dąbrowie Górniczej w miłej i radosnej atmosferze trwało do późnych godzin wieczornych. Na podkreślenie zasługuje niezwykła dbałość gospodarzy dożynek o porządek i bezpieczeństwo wszystkich uczestników uroczystości.

Miejsce obchodów tegorocznych dożynek Samorządowo – Diecezjalnych zostało wybrane nieprzypadkowo. Tradycje ludowe i obrzędowość Zagłębia jest ściśle związana z pracą na roli. Mieszkańcy Zagłębia pieczołowicie pielęgnują tradycje ludowe podkreślając mocno swoje przywiązanie do religii chrześcijańskiej i wartości religijnych. Organizacja dożynek w mieście jest niezwykłą okazją do promocji tradycji ludowych i rolniczych wśród ludności miejskiej. Społeczeństwo miejskie często zapomina, że żywność którą się karmi na co dzień pochodzi ze wsi i jest efektem ciężkiej pracy rolnika.

Delegacja dożynkowa z Parafii w Sączowie
składa wszystkim organizatorom
Dożynek Samorządowo – Diecezjalnych w Dąbrowie Górniczej
wielkie podziękowania za trud przygotowania uroczystości, bogate przyjęcie,
wspaniałą zabawę ale przede wszystkim za docenienie ciężkiej
i odpowiedzialnej pracy rolnika podejmowanej w trosce i dla dobra wszystkich mieszkańców
naszego Regionu i Ojczyzny.

Członkini delegacji z Parafii w Sączowie:
Barbara Zarodkiewicz - Czapla











Bóg kocha Ciebie także w Wtorek, 16 Kwietnia,
2024 roku.


Do końca roku zostało 
260 dni.

Imieniny obchodzą:
Benedykt, Bernadetta, Cecyl, Cecylian, Charyzjusz, Erwin, Erwina, Julia, Ksenia, Lambert, Lamberta, Nikita, Nosisław, Patrycy, Urban

_____________________________________

Statystyka
Osób online: 2







                             

stat4u