Fisarmonica sakro II – koncert muzyki kameralnej

Na zakończenie obchodów Jubileuszu 790 – lecia istnienia parafii św. Jakuba w Sączowie w uroczystość Wniebowzięcia NMP 15 sierpnia 2014 r. w godzinach popołudniowych w naszej świątyni miało miejsce wyjątkowe i niezwykłe wydarzenie artystyczne. W koncercie muzyki kameralnej wystąpił duet muzyków Marcin Domagała – klarnet i Szymon Piguła – akordeon. Tegoroczny koncert to kontynuacja projektu muzycznego zainicjowanego w ubiegłym roku przez pana Szymona Pigułę pod ogólnym hasłem „akordeon sakralnie”. Muzyk promuje w ten sposób muzykę akordeonową i sam instrument przedstawiając go w zestawieniem z innymi instrumentami w niekonwencjonalnym ujęciu i repertuarze.

Marcin Domagała jest absolwentem Zürcher Hochschule der Künste w Zurychu (Szwajcaria). Należy do światowej sławy wirtuozów i jest laureatem konkursów klarnetowych.

Szymon Piguła to postać znana naszym parafianom, często występuje w naszej świątyni w charakterze instruktora Zespołów Śpiewaczych „Sączowianki” i „Pyrzowianki”. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Katowicach i pomysłodawcą koncertów muzyki kameralnej w naszej parafii i świątyni.

Obaj muzycy od dziewięciu lat dzielą artystyczną pasję do muzyki i wielokrotnie wspólnie koncertowali w Polsce, we Włoszech i Szwajcarii. W programie Koncertu w kościele w Sączowie znalazły się utwory muzyki barokowej i współczesnej. Zebrani na Koncercie melomanii i miłośnicy muzyki usłyszeli utwory Jana Sebastiana Bacha, Jerzego Filipa Telemanna, Astora Piazzolli oraz Mikołaja Majkusiaka.

Koncert był niezwykłym przeżyciem dla zebranej widowni. Muzycy tworzą bardzo kreatywny duet. Ich występ przepełniony był emocjami i wyjątkowym muzycznym porozumieniem. Marką rozpoznawczą duetu jest perfekcja i profesjonalizm muzyków. Ich występ na żywo to niezapomniane, poruszające przeżycie. Duet wykorzystał pełne instrumentarium klarnetu i akordeonu prezentując szeroką paletę barw, efektów i brzmień, które daleko wychodzą poza klasyczne postrzeganie tych instrumentów.

Dziękujemy muzykom, a szczególności panu Szymonowi
za zorganizowanie Koncertu w sączowskiej parafii.

Chylimy czoła przed wielkim talentem i pasją muzyków.

Cieszymy się, że mogliśmy doświadczyć wielu estetycznych i muzycznych doznań

dzięki zaangażowaniu i bezinteresownej działalności obu muzyków.
Z niecierpliwością czekamy na trzecią odsłonę muzycznego projektu.

Bóg kocha Ciebie także w Czwartek, 25 Kwietnia,

Jarosław, Marek, Wasyl