Goście z Ożarowic

„Nie lękaj się” – z takim przesłaniem do naszej parafii w niedzielę 6 lipca 2014 r. przybyły zespoły śpiewacze z sąsiedniej parafii w Ożarowicach. Oprawę muzyczną wraz ze śpiewami liturgicznymi Mszy św. o godz. 12.00 zapewniły połączone głosy pań z Ludowego Zespołu Śpiewaczego „Ożarowianki” i parafialnego Chóru „Promyk” działającego przy parafii św. Barbary w Ożarowicach.

Chór „Promyk” wystąpił pod kierunkiem prowadzącej - pani Elżbiety Widera, która również pełni rolę akompaniatora Chóru grając na gitarze.
Zespołowi Śpiewaczemu „Ożarowianki” towarzyszył akompaniator i instruktor Zespołu – pan Dariusz Malicki, który przygrywał paniom na akordeonie.

Od pierwszych taktów pieśni śpiewanych przez zaproszonych gości, w naszej świątyni powiało młodością, wielką radością i entuzjazmem. Członkinie Zespołu Śpiewaczego i Chóru „Promyk” pięknym śpiewem podczas Eucharystii wielbiły Boga i Jego Matkę wykonując pieśni i piosenki religijne. Zasłuchani w piękny śpiew zespołów łatwiej i pełniej mogliśmy zjednoczyć się z naszym Panem w Eucharystii. Śpiewacy przypomnieli wiernym, że są Bożą światłością wykonując piosenkę religijną „My jesteśmy światłością Twą”.

Zabrali wszystkich wiernych uczestniczących we Mszy św. w niepowtarzalną podróż do Ziemi Świętej nad Jezusowe Jezioro, śpiewnie opowiadając o biblijnym Jeziorze Genezaret w Galilei.

Występ zespołów z Ożarowic to piękny przykład integracji i solidarności międzypokoleniowej w szerzeniu wartości chrześcijańskich i religijnych oraz kulturowych. Młodzieńczy zapał, radość życia, wrażliwość i entuzjazm splata się z doświadczeniem, tradycją i potrzebą działania na rzecz lokalnej społeczności i wspólnoty. Wspólne działania uczą umiłowania tego co bliskie a równocześnie uczą właściwych i racjonalnych postaw chrześcijańskich i moralnych. „Razem łatwiej” – tak można podsumować wspólny występ gości z Ożarowic w naszej świątyni.

Chór „Promyk” prowadzi w swojej parafii wielkie dzieło ewangelizacji już od 15 lat. Członkami Chóru są dzieci i młodzież z Ożarowic w wieku od 7 do 22 lat. Członkowie Chóru pod kierunkiem swojej prowadzącej w każdą niedzielę o godz. 11.00 organizują Msze św. dla dzieci.

Ludowy Zespół Śpiewaczy „Ożarowianki”
działa przy KGW w Ożarowicach od 1979 roku. Przez cały okres swojej działalności zdobywał liczne nagrody i wyróżnienia na konkursach, przeglądach i festiwalach śpiewaczych i folklorystycznych. Często występuje na imprezach gminnych i rejonowych prezentując rodzimy folklor.

Parafia św. Barbary w Ożarowicach obecnie należy do dekanatu siewierskiego i diecezji sosnowieckiej. Przez lata historia bardzo silnie łączyła mieszkańców Ożarowic i Sączowa. Od początków istnienia parafii w Sączowie społeczność Ożarowic należała do sączowskiej wspólnoty parafialnej. Dopiero w 1958 r. biskup częstochowski Zdzisław Goliński wydzielił terytorialnie z parafii Sączów parafię św. Barbary w Ożarowicach. Do tego czasu mieszkańcy Ożarowic przychodzili do sączowskiej Matki i do św. Jakuba modląc się i prosząc o łaski. Kiedy parafialna świątynia w Sączowie uległa zniszczeniu, nabożeństwa dla całej parafii Sączów w latach 1850 - 1854 odbywały się w dworskiej świątyni pw. Znalezienia Krzyża w Ożarowicach. Od 1940 do 1955 roku miejscowość Ożarowice przynależała terytorialnie do gminy Sączów. Dopiero późniejsze zmiany administracyjne na stałe rozłączyły nasze miejscowości: Sączów i Ożarowice. Do dziś jednak między mieszkańcami tych miejscowości istnieje mocna więź kulturowa i religijna.

Wszystkim członkiniom i instruktorowi Ludowego Zespołu Śpiewaczego „Ożarowianki”
i chórzystom z parafialnego Chóru „Promyk” z Ożarowic wraz z jego opiekunami
dziękujemy za piękny przykład zjednoczenia między pokoleniami i miedzy parafiami.

Dziękujemy za wspólną modlitwę w naszej parafii sączowskiej
i za ubogacenie niedzielnej Eucharystii wspaniałym śpiewem.
Polecamy Was wszystkich opiece naszego patrona św. Jakuba Ap.
i Matki Sączowskiej Nieustającej Pomocy.

Bóg kocha Ciebie także w Piątek, 19 Kwietnia,

Adolf, Adolfa, Adolfina, Alf, Cieszyrad, Czesław, Czech, Czechasz, Czechoń, Leon, Leontyna, Pafnucy, Tymon, Werner, Włodzimierz